Klíč

hafiz 02.08.2004
Něžně a polehoučku opět natahuješ třesoucí se ruku po zrezavělém klíči. Nemůžeš se probrat a přesto máš ten zvláštní pocit, že je dávno pryč. Nezdá se ti to ? Přesto nemůžeš poručit vlastním nohám a tělo se nedokáže pohnout z místa. Ten klíč je přímo před tebou a ty ho tolik toužíš vzít a vsunout do masivního zámku jediných dveří. Je tvůj, byl tvůj, ty jsi ho kdysi dávno pověsil tak vysoko, na zatlučenou skobu.Kolik jsi čekal životů ? Jeden, tisíce, nekonečné množství, celou věčnost ?

Klíč je blízko, blizoučko, ve zlatém poletujícím prachu prosvíceným ukrytým sluncem. Proč nemůžeš vstát, co se to stalo s tvým trýzněným tělem ? Ležíš na studené podlaze sám. Žádný dozorce, žádné mříže a jen z dálky se ozývá ruch neznámého města. Takto přece nevypadá kobka vězení, schází dozorci, schází rozsudek. Tak proč to nejde ? Oknem, vysoko u samotného vlhkého stropu, se stydlivě prodírá rozkošná vůně letního dne, slabounký křik ptáků, šelestění stromů. Někde hluboko v sobě rozpoznáváš tu závratnou sílící touhu vyjít ven z šera kamenné cely. Kdo tě tu drží, kdo ti brání ? Jen ty nohy, ty ruce, jsou tak chabé a nemohoucí. Nakonec, znáš tak dobře svůj dosavadní domov v nekonečné temnotě. Ty víš, víš, že jednoho dne vstaneš a pevným krokem odemkneš starou, mohutnou bránu. Naplníš slabé, zatuchlé plíce tím nejlíbeznějším, voňavým douškem svobody.

Ve tmě vidíš obrysy tvých druhů, pevně se tisknoucích k vlhkým kvádrům, s očima bez života upřenými před sebe. Nekonečné zástupy dnů, týdnů a roků čekáš na konec svého pomyslného trestu. Kdy se náhle otevřou dveře a tebe v bílém slavnostním rubáši odnesou na jiné, neznámé místo A ty v malém, kraťoučkém okamžiku spatříš otevřenými dveřmi nekonečnou, panenskou krajinu tvého vytouženého domova. Ti nosiči kypí zdravím, pohybují se tak lehce a bezstarostně.

Opět upadáš, stejně jako ostatní, do mdlob tíživého spánku. Chvějící se, ležící postavy, vyprávějí sami sobě sny o nejnádhernějším světě tam, venku. Mluví horečně svým cizím jazykem, mluví o cestě tam ven, modlí se k dalšímu ze svých životů, modlí se k naději, že neprocitnou opět v kamenné kobce. Spínají třesoucí se ruce a zčernalými nehty opět a opět vyškrabují svojí vlastní ikonu do zvětralého kamene. Ty ikony jsou zvláštní. Je jich tisíce. Tisíce nenaplněných tužeb, tisíce nevyslyšených modliteb, tisíce nových prokletí. Která ikona je konečná ?

Jen velmi málo postav se náhle vzpřímilo a rozpažilo ruce v úlevném gestu. Nenáviděli jsme je. Proč oni, proč ne všichni, proč ne já ? Odsoudili jsme jejich vlastní kresbu. Rozmazaně jsme vnímali jak snadno snímají klíč a otevírají bránu. Vypadalo to tak lehoučce, hravě. S hrůzou jsme si zakrývali sluch a drželi víčka křečovitě sevřená. Strach svíral naše rozbouřené útroby v děsivé hrůze opustit známé místo. Ne, my počkáme na naše spasitele, kteří nás jednoho dne vynesou ven a položí do heboučké trávy. Cesty jsou tak nebezpečné a cizí dveře nevlídné. Ne, raději počkáme a ukrátíme nekonečný čas vyprávěním příběhů o světě tam, venku.

Vždyť ta laskavá a spolehlivá smrt si bere jen naše těla, naše cely, naše plány, naše přání. Duše jsou věčné, lehounké a putující. Tak jako naše sny, touhy, lásky a prokletí čekání.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
03.08.2004 07:45
Jsme navzájem propojeni. Ve svém vlastním srdci, cítíme tlukot srdce celého vesmíru. Na rty …
04.08.2004 11:16
Vždy jsme nesmírně blízko. Mnohem blíž, než bychom kdy doufali. Všichni bez vyjímky. Nelze n…
04.08.2004 12:25
Propána Krále, Hafízi. To snad nemyslíš ani vážně. Vyprávění nekonečných příběhů ... prosím,…
04.08.2004 13:00
Viveku, poznáš to snadno. Všichni ostatní poctivě píší své jméno. To je mi skutečně líto, že…
05.08.2004 07:44
Která část našeho "já" se spokojí putováním po obvodě kruhu ? A která se vydá ke svému střed…
05.08.2004 10:02
Ty víš moc dobře, že žádné já neexistuje. To já, které známe, je viditelné pouze ze strany v…
05.08.2004 11:59
Klíč držíme,ale do zámku ho nedáme. Jak může "opilý" člověk hned otevřít dveře? sanjáso
05.08.2004 12:03
Hele Hafíz docela by mě zajímalo zda jsi už někdy nenapsal nějakou knihu nebo chceš napsat?D…
05.08.2004 12:55
Snadněji než střízlivý. Opilec o něj může zakopnout, střízlivý ho nebude chtít vidět.
09.08.2004 10:23
K čemu psát knížku drahý příteli ? Co by mělo být motivací ? Každý se musí rozhodnout, který…
09.08.2004 18:44
Je mnoho lidí ovládajících tvorbu náhodných slov. Méně již zvládá umění smysluplných vět, al…
18.09.2004 09:36
To je opravdu názorná ukázka všelijaké pomatenosti, bludů a zámotků. Vesmírný jazyk naplnění…
03.10.2004 19:48
Ó slova nepřekáží tvým veslům miláčku. Jak by mohla, ani slova cizí, ani vlastní. Ty nesouhl…
17.10.2004 06:52
Kašlat na Mekku co tam, jó vždyť je to nakonec jen příměr prďolo, stejně tak - k čemu jsou …
22.08.2005 22:00
Zajímavé jak se lidé dokáží hádat. Ať už je to o politice nebo o "osvícení" , pořád je to st…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.