Entity

Hafiz 06.04.2004
Nesprávně řečeno, vnímám tři entity. Jednou je ta zvláštní látka, energie, která oživuje naše fyzické tělo a vše živé. Ta druhá je hmota, kterou vnímáme všude kolem nás. Ta třetí je schopnost samostatného přemýšlení, schopnost vidět, rozeznávat a třídit rozdíly.

Životní síla je konstantní, je neměnná, přichází a odchází ze zorného pole našeho smyslového vnímání. Člověk, zvíře, rostlina je oživenou hmotou, schránkou, po určitý časový okamžik krátké pozemské existence. Mnoho lidí je schopno tvrdit, že život sám zaniká společně s hmotou. Že samotný duch vzešel z ničeho a opět se nenávratně ztrácí v okamžiku fyzické smrti. Není to příliš logické tvrzení, žádná energie se nemůže navždy ztratit. Může se pouze transformovat do jiné formy i materiální existence. Ale život, neboli duch, není viditelný. Nelze ho uchopit do dlaní, prozkoumat. I když jeho vlastní existence je naprosto nezpochybnitelná. A život nelze vyrobit, lze ho pouze za určitých podmínek vyvolat ze společného zdroje. S životem samotným nic neuděláme, prostě je.

Se vlastní hmotou se dá dělat spoustu věcí. Ať se jedná o naše vlastní tělo, přetváření hmoty do forem, skupenství. Ale stále pracujeme se stejným původním materiálem. Nevzniká z ničeho, pouze se přetváří do jiného tvaru rozličných vlastností. Mnoho nesmírně vyspělých civilizací zaniklo. Příroda, která není vázáná časem, vše láskyplně uvedla do původního stavu. Jako pečlivá máma, která hrabičkami srovná pískoviště. Příroda umí precizně fungovat. Vždy připravila nové, čerstvé prostředí pro další várku lidí. Příroda je i naše lidské tělo. A nakonec, tělo je nedílnou součástí přírody. Ať děláme, vymýšlíme cokoliv, tělo vlastní inteligencí koná svou nesmírně náročnou a bezchybnou práci. Je to dokonalý dar. Nemusíme myslet na to, kdy máme hlad nebo žízeň. Tělo nás ke své každodenní práci nepotřebuje. Pouze v případech, kdy sabotujeme přespříliš tuto inteligentní činnost, ozývá se ve formě signálu - nemoci. To dělá i příroda. Pokud děti rozhrabou pískoviště přespříliš, dochází k nápravě. Život je dar a hmota, organizovaná kosmickou inteligencí, je volně k užívání. Nikam do vesmíru neodletí. Je tu pro nás. Jestli se samotná hmota přeměňuje dílem lidských rukou do tisíců forem je naprosto nepodstatné. Nemizí, zůstává a je nevyčerpatelná.

Poslední entitou je náš ohromný svět myšlenkových projekcí a forem. Pokud žijeme, pokud tělo funguje, je to prostor, kde se drtivá většina lidí realizuje. A je to zvláštní. Která z těchto tří entit je nejméně důležitá ? Co zanikne? Život ne, tělo se přemění v jiný druh hmoty, ale mozkové projekce smrtí mizí. Každý jednotlivý den tělo vstává, příroda se probouzí. Tělo je následně vláčeno z jednoho místa do druhého, je krmeno, napájeno a večer opět uloženo. Tělu je v podstatě jedno, co se s ním děje, pokud zde existuje minimální péče. Příroda nemá tušení, co se bude dít zítra, co se dělo včera. Příroda prostě je tady a teď. Příroda a celý existující vesmír. Naše myšlení tu není. Naše vlastní myšlenkové projekce se málokdy nacházejí v přítomnosti. Vždy jsou o několik kroků vpředu, vzadu nebo jinde než my. Existuje minulost ? Pouze v obrázcích, ne ve skutečnosti. Existuje budoucnost ? Jen ve vlastních představách. Proto, pokud mysl vládne, málokdy budeme spokojení s tím, co zrovna je. Drtivá většina času je strávena v představách, které prostě ještě nejsou nebo již nejsou, nebo nejsou s námi. Jaký je poté rozdíl mezi naším vnímáním reality a spánkem? Rozpoznávání rozdílů nás vede k vytváření falešných pnutí. Každá lidská mysl je nesmírně komplikovaná a je téměř nemožné dosáhnout i jakéhosi ideálu vytvořeného impulsy vlastního nervového systému. Proto Buddha mluvil o tom, že lidé spí. Měl pravdu. Vždyť,co je to jiného? Ať děláme co děláme, vládne nám mysl. Ona si uzurpuje právo rozhodovat, co je dobré a co ne, kdy se můžeme cítit šťastni a kdy ne, kdy jsme něčeho dosáhli a kdy nikoliv. Je neomezeným pánem naší pozemské existence, pokud to umožníme. Říkáme květina je krásná, ale ona jenom je. Počasí je nevlídné, ale ono jenom je. Nemáme rádi tohoto člověka, ale on je stejně živý jako my. To s čím nesouhlasíme je systém myšlenkového uspořádání, které je odlišné od našeho. Co potom vlastně chceme ? Aby začal myslet stejně jako my ? Aby si srovnal své sny ? Proč ? Chceme sjednotit abstraktní divadlo, které nemá s realitou nic společného ? K čemu by to bylo ? Vnímáme životní energii, vnímáme tělo, vnímáme živé vibrace a to stačí. Vše ostatní je snový neskutečný stav. On vypadá velmi skutečně. Ale pouze v prostředí vlastní mysli, smyslového vnímání. Sen se orientuje jen sám v sobě.

Potom se rozhodněme sami, čemu budeme dávat přednost. Proto je bolestné udělat krok mimo pěšinu cesty dirigované rozumem. Cesty, kterou známe a umíme se na ní pohybovat. Máme na ní názor, svou představu a své myšlenkové projekce. Ten krok je krokem do tajemné říše nicoty, prázdnoty. Ta prázdnota je nesmírně plná a živá, nakonec je vším. Pro naše vlastní myšlení je prázdnotou, protože rozdíly zanikají. Zde přestaneme snít. Zde pouze jsme a nic se nikdy nezměnilo. Stejně jako ptáci, planety, mraky, tráva. A zde dojdeme k poznání, že svět sám o sobě je dokonalý, soběstačný, plný lásky, úžasu, života a extáze. Zde dochází k probuzení, splynutí a vděčnosti z čiré, průzračné existence.

Bohužel samotná slova jsou velmi nedokonalá. Slova sama o sobě vyvolávají pocit rozdílu, názoru a oddělenosti. Slova vyvolávají tření, spouští pochody myšlenkových procesů. Číst mezi řádky znamená vnímat energii píšícího a to je nesmírně obtížné.

Pouze samotné mlčení je pravdivým komunikačním kanálem v této neuchopitelné oblasti.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
17.04.2004 13:09
To bylo krásný...no prostě život!
27.05.2004 12:49
gate gate paragate
20.07.2004 16:54
Ufo, ufo - go home.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.