Proč Osho ?

Hafiz 15.03.2004
Osho nebyl násilníkem. Nebyl ani teroristou, partyzánem, kriminálníkem. Mohl být snad nazván fanatickým vůdcem a manipulátorem lidské mysli. Přesto získal neuvěřitelné množství nepřátel, zejména vlád a vlivných lidí.Osho měl břitký jazyk a zároveň byl nesmírně moudrý a inteligentní. Ale na to jsou přece politici zvyklí, proč ho tak nenáviděli? Ani satanisti, kteří obracejí křesťanství jak ponožku naruby, nebyli vystavováni takovému pronásledování. Vysvětlení je mnohem komplikovanější a závěr je jeho největším odkazem.

Mluvíme o mechanismu ovládání lidského rodu. To co nás učí od útlého věku je schopnost rozpoznávání a pojmenování viditelného světa. Vytváříme vzorec, který následně formuje naše vlastní chování a předvídá reakce na přicházející podněty. Tento vzorec, kterému se také říká vlastní ego, nám má pomáhat v orientaci ve viditelném světě. Jsme trénováni svému vzorci důvěřovat a budovat tak zvanou „vnitřní integritu“. Přesto se tento vzorec velmi často mění. Většina lidí vždy reaguje naprosto stejným způsobem – porovnává vlastní vzorec rozpoznávání s vnějšími událostmi. Co vidím a co to pro mě znamená? Drtivá většina reakcí se samozřejmě odehrává pouze ve virtuální rovině našeho myšlení. Cítíme bolest, pokud je zde zásadní tlak na změnu tohoto vzorce.

Osho si byl této automatizace, která nám dává přesto pocit, že se orientujeme, vědom. A s tímto modelem pracují i media, reklama, televize a nakonec i manipulátoři. Takto probíhají i volby. Nejsou ani o tom, co bude dotyčná skupina vykonávat v následujících letech, jde hlavně o správné odhadnutí současné motivace davu. Jaké slova budou pro daný vzorec lákavá a jaké ne. Manipulace jako taková není těžká. Musíte dodržet pár podmínek. V první řadě musíte naprosto zapomenout na svůj vlastní vzorec. Orientujete se pouze na vzorec, který máte před sebou a ten musíte v první řadě dokonale poznat. Je to velmi snadné, pokud druhé straně vezmete možnost porovnávání vašeho vzorce s jejím. Velmi rychle a bezpečně poznáte, kde spočívá hlavní kladná a záporná motivace druhé strany. Tu jemným způsobem posílíte ( ano, já to zabezpečím, máme shodné cíle ) K záporné motivaci buď přednesete řešení nebo se od ní distancujete ( odstranění nezaměstnanosti, hrozby teroristického útoku ). Ti, kteří řídí chod světa jsou naprosto skvělými manipulátory a většinu lidí, které považují za dav, dokáží takto dokonale uspávat.

Osho probouzel vědomé vnímání každého jedince. Nevytvářel nové vzorce. Jednou ze základních vstupních bran pomalého potlačování prorostlé automatizace je samozřejmě meditace. Meditace by měl být způsob, jak postupně ztišovat chaos podnětů a reakcí v naší mysli. Pokud se ovšem nezaměříme právě na změnu našeho vlastního vzorce, moc se toho nestane. Meditace jako taková, i když má nesporné psychoterapeutické účinky, nenašla příliš velké zastání v západním světě. Většina meditačních center je stále braná jako semeniště sekt. Má to svůj velmi hluboký důvod. Meditace je nebezpečná. Ono se skutečně začne něco dít. Prostoupíte bránou mezi zautomatizovaným a předpokládaným hmotným světem do světa intuice a neznáma. Zde neplatí zákony světské říše. To běžné lidi děsí, protože nic není dopředu určené. Nerozumí tomu a jejich znásilněné myšlení se brání. Protože pravidla, jak prožít profánní život jsou poměrně jasná a nastavená. Vzdělání, kariéra, sebedůvěra, hmotné zabezpečení, rodina, klidné stáří a smrt. Samozřejmě není těžké tento vzorec následovat tím, kdo ho následovat chce. A vhodný koktejl z materiálních cílů, telenovely, reklamy, technicky vyspělých hraček, kariéry je vždy k dispozici. Vycházíme z představy, že náš život může být vždy lepší a je stále co dosahovat, na něco se těšit. Potom je dav snadno ovladatelný. Motivace je ta velká mrkev. A lidé se přesto necítí nikdy naplněni, zažívají krátké momenty radosti při dosažení vysněného cíle. Naše smysly jsou přesycovány a vnitřní uvědomění bytí, které přináší meditace, schází.

Osho neustále útočil na vzorce svých žáků. Nemohl připustit, aby došlo k vytvoření nového smyslově uceleného systému učení, kterému by rozum dokázal porozumět. To by nutně končilo ve stagnaci, kdy si hájíme své převzaté názory proti okolnímu světu – válka vzorců. Osho drtil samotnou strukturu vzorce s jediným cílem - dosažení určitého stupně vnitřního vyprázdnění. Názory jsou poté spíše jako vystřelené náboje vhodné pro tu nebo jinou situaci. Oni se vždy objeví, když je potřebujeme, ale nedochází k jejich zakotvení v naší mysli. Tím samozřejmě přichází obrovská svoboda právě myšlení. Uchopitelné se mění v neuchopitelné a my najednou dokážeme žít ve velmi klidném prostředí. Stávají se úžasné věci. Vaše vlastní myšlení se zbystří, nejste v žádném případě otroky vlastních stagnujících vzorců a jste připraveni je pružně měnit a to kdykoliv. Jen proto, že netrváte na jejich životaschopnosti. Ti, kdo nenáviděli Osha si byli tohoto nebezpečí získání vnitřní svobody dobře vědomi. Lidé, kteří této svobody dosáhnou jsou již nezničitelní a neovladatelní. A přitom zůstávají nesmírně inteligentní, aby se represi dokázali kdykoliv vyhnout. Vědomí, pokud to nedovolíte, nelze znásilnit. Nejste povinni reagovat obvyklým způsobem na běžné věci. Nejste povinni nakonec reagovat vůbec. Sice vidíte, slyšíte a cítíte,ale jste neteční a neutrální, pokud svobodně zvolíte variantu neúčasti. Pokud dojde z vaší strany k reakci na okolí, jste schopni se na ní zpětně podívat – bez nějaké emotivní účasti.

Zkuste se někdy podívat na svůj vlastní vzorec. Já jsem to udělal a dělám to stále. Zkuste vypozorovat konstanty. Co si myslíte o svém současném životě, kdo na vás vyvíjí tlak ohledně motivačních cílů, jak cítíte tlak okolí v tom, jak byste měli vypadat? Co by se muselo stát, aby se svět náhle zklidnil a vy jste žádný tlak necítil? Je v tom rodina, přátelé, nepřátelé ? Zkoumejte tlaky společnosti – co musíte, co nesmíte, co byste měli dělat ? Co musíte dělat, abyste se cítili přijatí, milovaní, realizovaní? Po jakých hmotných věcech toužíte, kam se chcete podívat ? Co vzdělání ? To jsou všechno tlaky – očekávání a předpoklady, a ty mají za důsledek zapomínání na sebe samého. Je to jakýsi předkládaný virtuální model „lepšího člověka“.

Nikdo vám neřekne, že všechno je ukryto v nás samotných. Zde je pramen vesmírné inteligence, která není slyšet, pokud posloucháme vřavu okolí. Můžu mluvit pouze za sebe, je to neuvěřitelné dobrodružství. Ze začátku se příliš mnoho neděje, ale poté vás to pohltí. Cítíte úžasné uvolnění, totální svobodu a mnohem větší rozhled. A s tím přichází to nejdůležitější.

Vnitřní mír a zvláštní štěstí, plynoucí z ničeho.To byl pro mě hlavní odkaz Osha, nalezení sama sebe a objevení mohutných křídel. K tomu okolí nepotřebujete.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
19.03.2004 13:39
Děkuji ti, je to je velmi krásné! Cesta duchovního růstu za sebepoznáním je to největší dob…
20.03.2004 13:24
Ano, bolo to pekne, ... na rozdiel od "sebereflexí" ktore si jiny autor mohol citat doma sam…
20.03.2004 18:32
To je velmi dobrý nápad. Já osobně bych všechny články časem smazal a ty skutečně příšerné, …
20.03.2004 21:50
Pro pána krále, to je teda vykutálenej sektářskej nápad z nějaký huňatý společnosti. Číst t…
20.03.2004 22:07
Nedivím se, že mnoho lidí zlostně reaguje na cokoliv, co zavání poučováním, přetvářkou a nam…
20.03.2004 22:48
Pockej, pockej... :-) Nevymlouvej se na mne prosim. Tvoje clanky jsou tu predevsim proto, z…
22.03.2004 23:25
Je jisté, že se nedivíš zlostným lidským reakcím vždyť je to přeci jen i tvůj případ. Nest…
23.03.2004 11:11
Miluji komentáře. Jakékoliv. To co píšeme odráží stav světa ve kterém žijeme, to jak ho vním…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.