Světlé stránky Osha

Hafiz 12.03.2004
Osho nic nezanechal. Pouze haldu filozofických, roztomilých a moudrých pojednání. Celý čas mátl své sannyásiny vlastním protiřečením. Proto odešel a nechal za sebou obrovský otazník. Puna ve své podobě je zvláštní místo k prodeji iluzí úžasného láskyplného světa. Jeďte na ono místo a nechte projevit své záporné emoce. Třeba v tu chvíli budete cítit bolest a vztek. Nebo zklamání. Nedělejte to v Puně. Za branou uvidíte pouze usměvavé zářící lidi. Tak jak to Mistr chtěl. Puna je velká hrobka, nic víc z ní nezbylo.

To nejkrásnější, co Osho zanechal je zvláštní pocit. Osho nikdy nemohl mluvit hlasem měsíce, mohl na něho ukazovat prstem. Víc udělat nemohl, pokud nechtěl uškodit. V tom je obrovský rozdíl mezi buddhismem a Oshem. Ani Buddha nic nezanechal a přesto jeho následovníci vytvořili komplikované učení, snadno vstřebatelné dualitním myšlením. Od té doby miliony buddhistů má pocit jakéhosi stoupání po stezce. Dosahování cílů. Trápí se v meditacích. Porovnávají svůj vlastní postup s mistry buddhismu. To není Buddhův odkaz, to je absolutní nepochopení světla.

Osho k nám byl milostivější. Neexistuje dualitní červená niť, které by se rozum mohl chytit. Osho byl rozbíječem mysli a souvislostí. Meditace, ano. Společná meditace, perfektní. Dynamická meditace, úžasný začátek pro netrpělivé mysli. Ale víc nic. Pocit touhy objevit něco velkého a trvalého, ale bez návodu. Každý, kdo začne číst Mistrovi knihy pocítí to jediné, co nám předal. Zvláštní pocit, volání duše, zachvění srdce.

Osho nebyl křesťanský svatý. Bylo mu naprosto jedno, zda žije v přepychu nebo v chudobě. A pokud mohl mít stovku luxusních aut, tak je prostě měl a radostně a dětsky si toho užíval. Sám rád prohlašoval, že je guru bohatých lidí. Protože samotný vesmír a to, co nás obklopuje, je úžasné, nevyčerpatelné bohatství. Potkáte-li bohatství, přijměte je. Nedomnívejte se, že si ho nezasloužíte, je to odlesk nekonečné hojnosti. A je určena každému, kdo ji může přijmout s lehkým srdcem. Osho řekl, že Bůh neexistuje. Měl pravdu. Bůh neexistuje, protože je jednoduše ve všem přítomen. On je jediným pramenem a proto nemůže být dualisticky vyjmut sám ze sebe. Vše, hříšníci, svatí, jsou Jím samotným. Není další stavitel projeveného. Protože On staví sám sebe a tudíž jsme Jeho součástí. Těžko by to mohlo být jinak. To, že to nedokážeme rozpoznat, neznamená, že to neexistuje. Když si vyřežete lodičku z kůry, tak máte v ruce loďku nebo kůru. Co z toho je pravdivé ?

Osho mluvil o svém osvícení. Záměrně. Mysl alespoň ze začátku potřebuje motivaci. A osvícení je lákavým soustem. Protože je naší ne-přirozeností něčeho dosahovat, vidět cíl. Pokud náš Mistr mluví o vlastním osvícení, proč bychom ho nemohli následovat a dosáhnout osvícení také? To byl velký počáteční vtip Mistra. Nahozená udička. Pokud se domníváme, že odchodem Mistra jsme ztratili pevný styčný bod, který se dal následovat, potom jsme tam, kde jsou sanyásini nyní. V sirotčinci. Nikde, nikdo nenajde v jeho díle jediné pojednání, jak se toho žádoucího osvícení dosáhne. Tak proč o tom k sakru mluvil ?

Odpověď zůstává na každém z nás.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
12.03.2004 14:58
Ach jo... Byl jsi nekdy v Pune, ze pises o ni jako o hrobce? Pokud ano, je to stejne jenom…
12.03.2004 20:26
Samozřejmě kapitola jak dosáhnout osvícení s postupným návodem bod po bodu, jakýsi metodick…
12.03.2004 21:29
Hodně štěstí příteli. Já skutečně nemohu nic dělat s tím, že jsi z článků úplně mimo. Neodpo…
12.03.2004 22:02
Rozumím tvému rozhořčení. Chápu, že budeš Mistra bránit za každou cenu. Ale Osho odešel. A p…
13.03.2004 01:55
No nic, ja bych si docela povidal o strankach Osha, je me to sice jedno, ale jen tak pro zab…
13.03.2004 07:22
Veeragu cítím to naprosto stejně jako ty. Člověk se musí časem zeptat, proč ten pitomec chr…
13.03.2004 07:41
Pohybujeme se ve fascinujícím světě. Dříve jsem si to neuvědomoval, ale nyní mě to ohromuje.…
13.03.2004 08:46
:-) Ze spoustou veci souhlasim, ale neodpovidas na to co jsem napsal. Precti to jeste jednou…
13.03.2004 10:36
Ano, ano. Začínáme se dostávat do oblasti, kdy jsme k sobě velmi blízko. Proč by Puna měla b…
14.03.2004 09:45
Stát si za svým názorem je sice relativně úlevné a bezpečné, ale na druhou stranu naprosto s…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.