Prašule

Hafiz 11.03.2004
Vrátím se do období směnného obchodu. Muselo to být velmi zdlouhavé, přivézt svůj dobytek na trh a směnit ho za potřebné věci. Tam někde z praktických důvodů vznikly peníze, oběživo. Dobře, já ti dnes dám tuto krávu a ty mně dáš příslib ve formě peněz, že dostanu za svou námahu adekvátní protislužbu. Potom nemusím na trh chodit tak často. Když přemýšlím, co skutečně peníze znamenají, tak dvě věci. Buď příslib hmotné potřebné věci, nebo také čas, pokud mluvíme o službě. Nakonec i čas je hmotou, protože provozování služeb je spojeno s nutností materiálního vybavení a když ne, ten kdo poskytuje službu musí minimálně jíst a pít. Tím jsem se dostal k tématu, co znamenají pro nás samotné peníze.

Jsou závazným příslibem ( pokud se jedná o hodnotnou měnu ), že mohu svým způsobem nárokovat hmotu a čas. Někdo mně bude stoprocentně věnovat pozornost. Dostanu určitý časový úsek jiného člověka. I když o tom samozřejmě neví. Hodně bohatí lidé, jako je Bill Gates, mají ve svých penězích zaručenu práce i několika generací,například dělníků z Číny. Znamenají pro nás ty šustivé bankovky zajištěnou přízeň ostatních tvorů a potažmo cítíme v penězích něco jako zajištěnou péči o nás, nebo snad lásku a pozornost? Největší část peněz je kryta původním materiálem země. Možná proto mají peníze tu magickou sladkou příchuť,protože hmota země není nevyčerpatelná. Na druhé straně je pravdou, že se v podstatě příliš neztrácí.

Pokud by se průměrně inteligentní mimozemšťan díval ze shora, co tu děláme, možná by nechápal. Viděl by přetváření původního tvaru hmoty do domů, aut, silnic a dalších věcí. Dále by si všimnul, že lidé vyvinuli zvláštní barevné papírky ( z původních stromů ), které slouží jako budoucí předpoklad k novému a novému přetváření původní hmoty. To znamená, já změním tvar a strukturu hmoty a dostanu peníze. Ty peníze odevzdám opět někomu, kdo udělal to samé, co já předtím. Dále by se asi divil, proč si lidé prostě směňují potraviny, které rostou tak nějak samy, opět za ty barevné papíry. Nakonec by musel vidět dost znetvořenou planetu a na ní obrovskou nafouklou pijavici. Vedle té pijavice i obrovskou haldu peněz, které jsou zárukou dalšího přetváření původní materie. Musel by být blbostí lidstva ohromen. Asi by si říkal, proč tu planetu, která ve své podstatě je dokonalá, tak mrví. Proč pořád přehazují hmotu z jedné strany na druhou ? Vždyť když zemřou, tak tu stejně zůstane. A nakonec, stejně se každá hmota vrátí zpět odkud přišla.

Nakonec by asi musel přemýšlet nad tím, kde vlastně vzniklo vlastnictví ? Vždyť lidstvo na planetě není tak dlouho a oni sami planetu jaksi dostali k užívání. Musel by nás mít za primitivní cizopasníky, kteří se úporně ryjí na pískovišti, které není jejich, ale patří asi tomu, kdo ho skutečně stvořil. Jednoho dne přestane naše planeta stačit se silami a život na ní bude nemožný. Zůstanou tu dost hrozné produkty lidských rukou a obrovská hromada peněz. Vesmír se nezaobírá časem jako lidstvo, planeta se za mnoho miliard let pročistí a přijdou další lidé. Možná budou od samého začátku chytřejší a budou si nádherného daru Stvořitele vážit a starat se o něj. Vždyť ani my sami nevíme, kolikátý jsme nepovedený pokus. Kolik lidských klanů se vypoklonkovalo samo?Neumím si dost dobře představit, jak lidstvo poskakuje z jedné planety na druhou, vysaje ji a zničenou nechá svému osudu. Nevím, jak se vesmír, který disponuje obrovským potenciálem a inteligencí dívá na naše šílenství. Dokázal bych pochopit, kdyby jednoho dne přiletěla eskadra zelených mužíků a tento bláznivý pokus ukončila v zájmu celé vesmírné rodiny.

Máme k penězům vřelý láskyplný vztah. Jako nástroj na ulehčení práce s dojížděním na trh to byl určitě dobrý nápad. Protože ta obrovská záplava bankovek čeká na jediné, na další drancování omezených zdrojů. Peníze představují příslib takového konání. Už dnes je poměrně jasné, že je nejvyšší čas zatáhnout za ruční brzdu. Ale kdo to udělá první ? Jednoho dne bude už pozdě. Můžeme se alespoň chlácholit představou, že to neodneseme my, ale příští generace. Protože planeta vypadala před sto lety úplně jinak. Kolik generací do totálního konce ? Od jedné po deset ? To je pro celou historii naší planety i lidského rodu mrknutí okem.

Pácháme sebevraždu právě v tento okamžik, právě teď ?Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
20.03.2004 13:26
"Jsou závazným příslibem ( pokud se jedná o hodnotnou měnu ), že mohu svým způsobem nárokova…
20.03.2004 18:24
Díky za komentář. Samozřejmě, za peníze nelze vše koupit. Nepsal jsem to. To krytí peněz jse…
21.03.2004 18:31
:), sorry, uz som ticho.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.