Samota ?

hafiz 24.02.2004
Zpočátku jsem si nevěděl rady. Napsal jsem článek a dostal zamítavé nebo nepřátelské odpovědi. Na serveru, kde bych předpokládal velmi přátelskou atmosféru. Bylo to ode mne hloupé a naivní. Protože nakonec, co je motivací psaní? Co může kdokoliv, kdo projeví názor ,vlastně jiného očekávat? Pomalu si zvykám na samotu. Je to zvláštní samota.

Jsem obklopen mnoha lidmi, jak v práci tak doma. Mám kam jít, mám přátele, kteří jsou ochotni mi pomoci a určitě se najdou i lidé, kteří mě prostě rádi nemají, nebo si myslí, že jsem „divný“. Co je tedy samotou ? Samota začíná v okamžiku, kdy začnete poprvé meditovat. Po nějakém čase zjistíte, že meditace není vůbec prázdná. Naopak.. Je úžasná, dobrodružná a zvláštní. Je pokaždé jiná a intenzita roste. Náhle ji začnete brát stejně vážně jako svůj profánní život. A později se pro vás stane tím nejvíce důležitým. A samota se najednou projeví v plné síle. Běžný život je náhle nesmírně nudný, automatizovaný a bez jakékoliv šťávy.Jako byste žil z povinnosti, z donucení. Hrát si na člověka. Vše se donekonečna opakuje. Náhle si uvědomíte, že co je komunikace jiného než prosazování produktu našeho myšlení ? Myšlení, které se tolikrát za život mění jako korouhvička. Veškerá konverzace se točí kolem stále stejného tématu – přetlačování lidské mysli, ega.

Pohybujeme se v souběžné, iluzorně oddělené rovině se skutečnou formou projeveného života. Ať je pro nás viditelná v přírodě, rostlinstvu, zvířatech a lidech. Většinou jsme si zvykli vidět naší domnělou nadřazenost nad ostatními hmotnými projevy. Jsme vedeni a naučeni vnímat tímto směrem. A potom jdeme lesem a říkáme : „ Ó, jak je ten les krásný“. Les je vytvořen ze stejného zdroje, jako my. Jeho vibrace a složení je sice odlišné od našeho lidského těla, ale základní pralátka, ať je to zvuk nebo světlo, je stejná.Většinou se domníváme, že jsme něco víc než třeba strom. My myslíme, on ne. Tím je rozhodnuto. Zvířata a rostlinstvo se nikdy nebudou mezi sebou porovnávat. Jsou nedílnou součástí stvoření, přesně tak jak jsou. Který strom je inteligentnější, který je hezčí, který je důležitější? To, co člověk nejvíce oceňuje, jsou obrázky v mysli přenesené nervovou soustavou, schopnost je identifikovat. Strom prostě není fyzicky přítomen v hlavě. Elektrické a chemické impulsy nepřenášejí strom, jenom impulsy. Mozek poté vyrobí něco jako obrázkovou představu stromu. A existuje vlastně tak, jak ho vidíme? Ví se velmi dobře, že pokud naskládáme elektrony na jádro ve všech „hmotných“ molekulách planety, bude hmota o velikosti golfového míčku ( viz hmota černé díry ). To, co se jeví jako hmotné, je neviditelné silové pole. To se sice přenáší dotekem a nervy do mozku jako hmotné, je to však v podstatě prázdné silové pole, stejně jako magnetické pole nebo síla větru. Za určitých okolností jsme schopni tvrdit, že odpor našeho magnetu, třeba umístěného na prsou, proti magnetu opačné polarity je nepropustná zeď. Otevřeme oči a zeď nikde. Žádná „realita“.

Proto je svět vnímaný smysly sice jakoby reálný pro naše vnímání, ale z kvantového pohledu naprosto neviditelný - samý prázdný prostor. Nemůže existovat nadřazenost. Ani nad kamenem nejsme nadřazeni. Je prostě jenom jiný. Jiné vibrace, jiná forma inteligence, jiné poslání. Není cílem duchovního vývoje právě splynutí s projeveným i neprojeveným vesmírem? Je naše vlastní tělo skutečně NAŠÍM tělem a ne součástí vesmíru? To co je skutečně naše, je naše mysl. A to pouze v případě, že se shodneme na identické kategorizaci jednotlivých vzruchů. Je červená barva skutečně červená? Je potřeba ji pojmenovávat ? My jsme se shodli na způsobu identifikace příslušného vzruchu – vzruch této kategorie budeme nazývat červený. . Není to nakonec celé nesmysl a šílená iluze. Co je, prostě je. Ať to dokážeme smyslově vnímat, či nikoliv. Jaký má smysl naše snažení stále něco objevovat a pojmenovávat - kategorizovat? Je to vlastně hromadění zásoby pojmenovatelných vzruchů. Myslím, že to projevený a neprojevený ( z hlediska smyslů ) svět vůbec nezajímá.

Co vlastně dělá naše tělo? Funguje naprosto úžasně bez našeho přičinění. Nemusíme myslet na to, kdy máme hlad, žízeň nebo potřebujeme na toaletu. Tělo nám to řekne včas. Pokud mu ubližujeme, bude se snažit věc napravit. Nežije si tělo tak nějak svůj život mimo nás ? Lépe řečeno, mimo naší mysl? Nejsme právě MY SAMI ten stále probíhající život zasazený do rámce jiných forem v úžasné symbióze. Světa mysli se nezbavíme. Proč bychom se měli křečovitě snažit ? Stále budeme chodit do práce, stýkat se s lidmi, komunikovat, přemýšlet, hledat odpovědi. To se nedá potlačit. Ale spoléhat se na rychle jdoucí obrázky mysli jako na něco zásadního a reálného, jediného pravého ? Proč ? Není lepší občas vypnout a nechat „přemýšlet“ vlastní tělo prostřednictvím emocí, intuice a citů. Je to zvláštní pocit, nesmírně úlevný a čím dát tím víc „hutnější“.

Uznávám, že celé toto psaní je jeden velký nesmysl, čímž se samozřejmě neomlouvám, ale chápu to. Snad jenom naznačuji, píchám prstíkem, bez jakékoliv motivace.

Jako bych nebyl a nic nenapsal.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
25.02.2004 12:20
Já myslim, že stačí žít se srdcem otevřeným a obyčejné věci ti taky začnou připadat krásné a…
26.02.2004 11:19
Ano je tomu tak. Žít sám sebou v plné síle, nebo žít vedle sebe ve světě představ. Otevřené …
28.02.2004 15:50
Za co děkuješ? Opravdu sis diky mě uvědomil něco důležitého" nebo jen tak? Nemusíš, neb já s…
02.03.2004 12:44
Sebelítost je nesporně velmi prospěšná věc. Vlastní duše ti hlasitě říká, že ty přeci již js…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
10.12.2021 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior lektorkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
16.12.2021 Lažany 17.-19. prosince 2021 Meditace a Keramika s Amar a Satyou. Tyto víkendy zkombinujeme tvořivost s meditací. Bude prostor pro meditace, kterými vás provede Amar a prostor pro kreativitu v keramické dílně se Satyou.