Proudy

hafiz 28.07.2004
Četl jsem pár zuřivých a nepřátelských útoků na Osha. Pokud odstraním fanatické náboženské polemiky věřících, kteří by zmasakrovali každého odpůrce jejich boha, tak se nakonec některým názorům nedivím. Ovšem za jednoho jediného předpokladu. Že neznám jeho knihy, neznám jeho meditace a chuť sanjásinů.

Ten, který používá rozum, logiku a žije naočkovaným životem dnešního světa, má ze svého hlediska pravdu. Mladí lidé opouštěli domovy, rodiny, kariéru, dřeli se dobrovolně v jeho komunitě. Osho si užíval přepychu s již chronicky zmiňovanými luxusním vozy, drahými obleky, vycvičenou ochrankou. Fatálním problémem těchto křiklounů je skutečnost, že duchovně jsou nesmírně zaostalí. Jejich myšlení, myšlení jejich předků a také myšlení budoucích generací bude vždy značně odlišné a závislé zejména na technickém pokroku a nových, masově akceptovaných návodech myšlení.

Pokud by viděli člověka, který se domlouvá přes mobil v období, kdy nebyl ani telegraf, byli by šokováni a hlavně jejich přizpůsobené myšlení by tvrdě protestovalo proti tomu,co vidí. V dnešním světě existují dva viditelné proudy, které vytváří „realitu“. Tím prvním je technická vyspělost zpracované hmoty. Ona nebyla dovezena z neznáma. Vše, co lidé používají, pochází z hmoty naší planety. Je přetvořená, ale stále původní. Pokud by se skutečně někdo „rozumný“ díval z výšky na naše konání, musel by se divit šílenému jednáním lidské rasy. Hranice, majetek, města …. Lidé si vzali to, co kdysi nikomu „nepatřilo“. A vlastně, protože vše zůstává na zemi, vlastně ani nikomu nepatří. Kam by se to dalo odnést ? A smrt rázně ukončí tyto přiblblé hrátky jedinců.

Tím druhým proudem je říše myšlenek. Nikdo je nikdy neviděl. Vlastně, kde vznikají ? V hlavě, to není tak jisté. A je to jedno. Existuje domluva ohledně využívání těchto mentálních obrazců a celé se to přetvořilo v zákony, kodexy, pravidla a jiné patvary. Každou noc ve spánku ztrácíme „realitu“. Přesto jsme schopni následující den tvrdit, že ji bezpečně známe. A nakonec, jaká realita ? S hmotou se nic nestalo. Je tam, kde byla vždy. Myšlenky se mění jak šílené a bičík školního vzdělání, rodičovského vzdělání, vzdělání společnosti akorát vytvoří záchytnou síť. Potom, co je to realita ? Co je to za slovo ?

Vrátím se k Oshovi. To, co kritikům vadilo je to, že on byl pro jejich naučený způsob vnímání nepochopitelný a nakonec šílený a fanatický. To vždy budí strach z neznámého. Pokud popisují události přes tmavou pásku přes očí, těžko se vylíhne něco trvalého. Nevešel se do jejich naučené struktury chápání světa, ale to byl zejména jejich interní problém. Těžko někdo může popisovat něco, co nezná a čeho se bojí. Mistři, kteří prostoupili konečným závojem do samotného prvotního proudu stejně nemohou nic dát. Jak vysvětlit hlavám dychtivých žáků postup k dosažení něčeho, co nemá s myšlením nic společného. Proto každý „osvícený“ mistr je nekonečným originálem. Pokud odejde, je konec. Nic ho nenahradí. Protože zmizí zejména osobní kouzlo probuzení a tajemství. Knihy, video, kazety již mluví pouze k rozumovému chápání. Velmi neuměle. Mnoho lidí nedá na hnutí sanjásinů dopustit, ale je to již pouhá, téměř zbytečná ozvěna. Je to konec. Může probudit určitou citlivost, překroutit rigidní myšlení, nastartovat jistý proces. Ale dál cesta nevede a pokud se domníváte, že ano, je to vaše volba a ztráta času. Kde chcete nabrat tu zvláštní mistrovu energii ? Zbyly jen krásné, vzrušující, motivující, ale mrtvé věci.

Přijde další mistr a po něm další a další. Ale nikoho nepřevedou na druhou stranu a nikomu se to také nepodařilo. Protože do ráje se musí pouze po svých a schází ukazatele. Jediným záchytným bodem je intuice. Pokud není přehlušena. A všechna učení jsou hlučná, knihy jsou hlučné, i meditace jsou hlučné. Jediné, co není hlučné je ticho. V tichu jsou všechny potřebné klíče. A na konci ? Na konci nic není, prázdnota a absence odměny.

Cesta může mít tisíce a tisíce kroků, nebo ne-cesta jeden jediný krok zpátky. A dozadu skutečně nevidíme.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
30.07.2004 06:52
vela chlastas a malo meditujes ani 100oshov Ti nepomoze -aj keby ta dennodenne prebalovali..…
30.07.2004 06:54
je lepsie zapalit malu sviecku ako nadavat na tmu - a .....cakat na spasitela
30.07.2004 10:28
Oj Janošik, moje řeč. Nemusíš se tolik namáhat s tou plácačkou, scházejí mouchy i …
19.11.2004 16:27
A proč nadávat na tmu-vždyť je tak krásná, až to bolí:)))
11.03.2006 14:51
Panebože...:-) Nejsi náhodou jogín? :-) Ti mají takovéty přesládlé a přepozitivněl…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
14.12.2017 OSHO Love Praha Ha Devageet osobní zubař Osho – přednáška o sebeléčení a sebetransformaci. Mimo jiné bude mluvit i o dentálních schůzkách a práci s Osho na jeho vlastním probuzení, o lásce a o vědomí, o meditací.Představí Transomatický Dialog -techniku pro rozpomenutí se.
15.12.2017 Lažany, 15.-17.12.2017 Meditační vikend s Amar v Karavanserai. Je to skvělá příležitost ponořit se do vnitřní hloubky. Použijeme Oshovy aktivní meditace a také tiché meditace. Společně vytvoříme denní program, v němž bude prostor pro vaše přání.
15.12.2017 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.12.2017 OSHO Love Praha Ha Devageet osobní zubař Osho – přednáška o sebeléčení a sebetransformaci. Mimo jiné bude mluvit i o dentálních schůzkách a práci s Osho na jeho vlastním probuzení, o lásce a o vědomí, o meditací.Představí Transomatický Dialog -techniku pro rozpomenutí se.
27.12.2017 Osho ShangriLa Porod. 27.12.2017 -1.1.2018 Lektor: Bhagat, cena: 7150
31.12.2017 OSHO Love Praha Ha OSHO Love Silvestr: „no East, no West, we are One“ Spolu s přáteli z jiných kultur a jiných jazyků vás zveme na oslavu. Ochutnávka OSHO meditativních terapií, meditace: Kundaliní, Večerní setkání s Oshem, Půlnoční most. A spousta muziky, tance, sdílení.
07.01.2018 Praha 1 Meditativní terapie OSHO Born Again! 7-denní proces (2h denně od 19:00), při kterém se znovu spojíte s dětskými kvalitami jako spontánnost, radost, ticho, vitalita, zvědavost hravost. Během druhé hodiny budete sedět v tichu.
10.01.2018 OSMC Lažánky UMĚNÍ ODPUSTIT-tantrický trénink. Pracujte na svém vztahu, tvořte lásku a harmonii. Jak opravdu odpustit sobě i partnerovi. Prožijete způsoby hlubokého odpuštění a naučíte se posvátný rituál Išta deva tantra, který osvobozuje.
19.01.2018 Lažany 19.-21.1.2018 Meditační vikend s Amar v Karavanserai. Je to skvělá příležitost ponořit se do vnitřní hloubky. Použijeme Oshovy aktivní meditace a také tiché meditace. Společně vytvoříme denní program, v němž bude prostor pro vaše přání.
09.02.2018 Osho ShangriLa NLP Practitioner a hypnóza podle Ericksona - výcvik. zahájení 9.-14.2. Lektor: Bhagat, cena: zašleme podrobnosti na požádání
16.02.2018 Osho ShangriLa Oceánská matka. 16.-18.2. Lektor: Sananda, cena: 3250
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce