Perutě

Hafiz 21.07.2004

Co můžeme dělat a kterou cestu si zvolit ? Jak rozpoznat své božství, probudit se do skrytého a blaženého světa ? Tolik mistrů o tom mluvilo s napřaženou náručí. Kde je ta brána a kdo by nechtěl vstoupit?Kdo by netoužil spočinout navždy v mateřské, konejšivé náruči existence.

Existuje tolik cest, buddhismus, křesťanství, súfizmus, islám a nespočet dalších. Přesto víme, jak málo lidských jedinců prošlo závojem konečného osvobození. Současný systém nenabízí mnoho trvalého. Majetek, vzdělání, rodinu, děti, postavení. To co je hmotné vstoupí časem do koloběhu přírody. To co není hmotné bude oživeno nanejvýš v myšlenkách budoucích generací. Smrt je naprosto neúprosná. Bere vše. Bere tělo, lidská společenská pouta, dosaženou úroveň. Nic, nic z toho není převezeno na druhý břeh.

Dosáhneme pronikavého duchovního úspěchu, máme tisíce milujících a oddaných žáků a vše je ztraceno v jedné sekundě. Můžeme se domnívat, že kdesi v říši stínů budou naše nesporné zásluhy náležitě oceněny, ale to je spíše zbožné přání ega. Je život a vše ostatní. Je náš smyslový svět a všechno ostatní. A to co je za hranicí našeho vnímání je logice, vědomí a chápání naprosto neuchopitelné. Tam proniká pouze intuice a vnitřní vedení. Ani to nelze popsat, protože slova tvoří formu za formou. Snad nejblíže může být tvrzení, že tušíte – ale nevíte.

Projdete s naprostou poctivostí cestou náboženského učení. Váš charakter, chování, postoj se velmi zušlechtí. Přesto nemůžete na konci najít nic jiného než velkou stopku. Něco bylo vykonáno a nebylo to zbytečné. Ale v podstatě ve vztahu k nekonečnu nebyl udělán jediný krok. Ale můžeme přesvědčit sami sebe, že odměna je připravena. Proto návod ke konečné svobodě nemůže být popsán. Proto osvobození a probuzení mistři nemohou dát návod v písmu. Nekonají zbytečnou práci, ale vše je obsaženo za slovy, nebo mezi řádky. Každý kdo prošel pavučinou příčin a následků touží ukázat cestu dalším lidem. Ale my vidíme onen pověstný prst ukazující na měsíc. Ne měsíc.

Existují náznaky cesty. Naprosté odevzdání všeho. Ne myšlení, ne hmotné věci, ne vlastní pohodlí – odevzdáte to, čemu se snad říká duše. Dalším krokem je vzdání se jakéhokoliv činnosti, dosahování, očekávání. Jen ticho podbarvené důvěrou a něžňoučkou touhou. Poté je vnitřní vedení stále silnější, cítíte jemný tah a tichou radost. Existuje několik záchytných bodů. Na prvopočátku je pouze pocit naprosté individuality. Vaše tělo, vaše myšlení, vaše postavení, vaše pravda, vaše příslušnost ke skupině lidí, vaše emoce, nálady. Víte přesně kdo jste. Máte jméno, rodné číslo, rodinu, zaměstnání,konto a celý ten soubor potvrzující vaše postavení v tomto světě.

Postupem času se hodně zjemníte. Stanete se nezávislým pozorovatelem. Jak sebe, tak svého okolí. Jste imunní vůči chorobným náladám, těžkým situacím. Jste pozorovatelem. Až sem se dostane velmi mnoho lidí. Zde je poprvé cítit osamělost. Umíte už kopat na vlastním hřišti. Chápete a rozumíte problémům, bolestem ostatních. Vstupujete do svého interního světa formou meditací. Bouráte staré bloky. Obzor před vámi je velmi zamlžený. Někdy prožíváte peklo, někdy ráj. Lidé vám přestávají rozumět. Je to velmi potřebná fáze. Zde se otupuje ostří ega a to se brání občasnými stavy beznaděje a neporozumění. Tady končí vědomá cesta.

Poté se začíná vynořovat tichý hlas intuice. Vyslyší vaše volání. A v určitém okamžiku začínáte pociťovat nepopsatelnou radost a pocit vedení. Vstupujete do neznámého proudu a nevíte co bude dál. Máte stále možnost se vyškrábat na břeh a vrátit se do známého světa. Přesto to nebudete chtít udělat. Budete příliš daleko.Ta síla vás naplní nepoznanou důvěrou. Už nevíte, pouze tušíte co se děje. A poté se to stane. Otevřete oči a probudíte se ze snu, vyjdete z kukly a roztáhnete barevná křídla. Samota se přetaví ve všezahrnující existenci.

Jste náhle vším. Jste bohem a celým vesmírem. Jste oceánem. Vše je vaší rodinou, domovem a prvotním zdrojem. Nemůžete použít vědomí k ohodnocení toho, co se stalo. Nemůžete prohlásit nic. Ticho je jediným vyjádřením a to všeho. Není co říct, není co cítit, co učit. Ničeho nebylo dosaženo, nic nebylo vykonáno, neexistují slova a neexistuje mysl, která by dokázala tento ne-stav popsat.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
21.07.2004 22:40
Asi jsi v mládí dost trpěl a zdá se to stále častěji. Tvá cesta je opravdu těžká a tlachavá …
22.07.2004 10:57
Ano Raho, trpěl jsem stále do té doby, než jsem tě měl možnost vyslechnout. Já za to skutečn…
22.07.2004 11:00
P.S. Opravdu, když přemýšlím nad napsaným článkem a ohodnotím ho logikou, je to neuvěřitelná…
22.07.2004 11:58
Čím dále "jdu" tím více přichází zmatku a nejistoty... Není se čeho chytnout, Nikdo tu nen…
22.07.2004 12:16
RAHO : MÁ CESTA LÁSKY A MOUDROSTI ( výběr duchovních skvostů z díla současného myslitele )…
22.07.2004 15:18
Představte si situaci, kdy vám bylo krásně, kdy jste se cítili šťastní, volní a svobodní. Si…
22.07.2004 15:43
Drahoušku Sudai, ty jsi zpátky. Zpátky mezi své opuštěné sirotky. V jakém kláštěře jsi byla …
22.07.2004 15:47
Tomíku, nezapomeň na projímadlo. Neboj, on se někdo najde, kdo ti prodá svého boha a poté ch…
23.07.2004 13:09
Milý příteli, ten klášter není daleko, je docela blízko, blizoučko. Pomáhala jsem s úklid…
23.07.2004 13:44
Drahoučká Sudai vím, vím. Ovšem takto ti to bude trvat miliardy let a skládka se nepohne. S…
24.07.2004 01:10
Je to opravdu od tebe šlechetné dát si práci a upřímě a nezaujatě sepisovat skoro všechny ne…
24.07.2004 01:19
Zapoměl jsem na " na " správně tedy - K přímo na velitelské povolení, nebo snad náčelnické p…
25.07.2004 13:58
V mých očích vidím vykaly,nenávist,špínu a..... mžiknutím oka v jedné vteřině, náhle ..... J…
25.07.2004 22:20
tak ať. Pochopil jsem. Mám pocit, že nějak tak to je. Tak ať! vrána
29.07.2004 11:52
Já už všechny hole zlámal... sanjáso

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO Kundalini meditace je blahodárnou meditací pro moderního člověka – přestimulovaného různými podněty z venčí, žijící sedavým způsobem života a s hyperaktivní myslí. Vrací nazpátek k sobě, odlehčuje od napětí a vrací tělo-mysl zpátky do rovnováhy.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
03.02.2019 OSHO Love Praha Ha OSHo Meditační mejdan No.12. OSHO meditace, tanec, smích, hodování, potkávání se v tichu i oslavě, sdílení s přáteli,…. prostě nedělní Zorba-Buddha…:)
06.02.2019 OSHO Love Praha Ha Protančím se do ticha. Jak se může meditace stát součástí vašeho každodenního života? Meditace je tanec, meditace je cítit, meditace je být ve spojení se sebou. A to nás právě učí OSHO techniky, které dokazují, že meditace může být hravá, lehká a zábavná.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
15.03.2019 Osho ShangriLa Bardo. 15.-18.3. Lektor: Amar, cena: 4750
16.03.2019 OSHO Love Praha Ha Od medikace k meditaci. Seminář s Transomatickým léčením a OSHO meditacemi s Prem Yatrim Medikace pečují o tělo a meditace o ducha a mysl. Tělo a mysl jsou dva aspekty celistvosti. Fungují spolu jako jeden systém tělo-mysl.Meditace je léčení.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
18.03.2019 OSHO Love Praha Ha Rozpomínám si na sebe. Večírek s OSHO meditacemi v Maitrea. Někdy se snad i zahlédneme, ale lekneme se toho, nelíbí se nám to a tak právě OSHO meditace jsou velmi vhodné pro schopnost setrvat a podívat se ještě dál. Až tam, kde jsme opravdoví MY. A to vše
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce