Střet světů

Hafiz 23.03.2004
Má drahá přítelkyně má velké problémy. Máme společný zájem a tou je duchovnost. V tom si velmi dobře rozumíme. Patří mezi ty lidičky, které potkáváme na různých meditačních akcích. Jsou veselí, přátelští, milí a citliví. Má velmi mnoho přátel, kteří ji prostě milují pro její povahu a neutuchající ochotu pomáhat. Její vlastní rodina ji nerozumí.

Je zvláštní, má podivné záliby, dojíždí na nějaké podezřelé akce pořádané kdovíjakou sektou, není zodpovědná, je jí všechno jedno – prostě není normální. A přítelkyně, přestože není nejmladší a má odrostlé děti, to nese velmi těžce. Má několik možností jak tuto situaci řešit, pokud ji chce řešit a pokud cítí bolest.

Tou první je, že se zařadí zpět do davu. Bude vzornou matkou a manželkou, bude vařit, prát, jezdit na dovolené, plánovat budoucnost a hlavně vyhodí všechnu duchovní literaturu, CD a nebude jezdit na žádné srazy. Jenomže jak všichni dobře víme, to prostě v určitém okamžiku dost dobře nejde. Těžko se vrací do zatuchlého mrtvého chlívku, když jste se proskotačili na zelené louce pod úžasným sluncem.

To druhé řešení je vstoupit do hluboké ilegality. Knihy, CD a ostatní duchovní artefakty zahrabete někde na zahradě, přesvědčivě zalžete o tom, že vaše původní chování bylo nesmyslné a že ho odvrhujete. Potom si tajně čtete knihy mimo domov, začnete meditovat až po půlnoci, když manžel spí, nebo když je v hospodě. Pokoutně si dopisujete s bývalými přáteli, které úpěnlivě prosíte o to, aby vás neprozradili.

Třetí variantou bude, že se prostě rozvedete, ztratíte celou rodinu, najdete si jiné bydlení a můžete se oddávat meditačním a duchovním orgiím. Tou nejhorší variantou je, že se je pokoušíte přesvědčit, že duchovní cesta je prostě super a určitě by se jí měli věnovat. To se málokdy povede a většinou to končí fiaskem. Jako u mé přítelkyně. Cítí se velmi poškozena, protože svou rodinu miluje a její rodina nemiluje ji. Nikdo nehodlá ustoupit ze svých pozic. A tak má přítelkyně má čím dál tím víc duchovních přátel, věnuje jim více a více času a přesvědčivě hovoří o svých neuvěřitelných duchovních zážitcích. Její manžel ji poté nerozumí ani slovo, její nadšení nechápe a komunikovat odchází do hospody. Dětem se taky nepasuje do srozumitelného scénáře, ve škole to neprobírají a vrstevníci o tom nic nevědí. Chyba se zákonitě musí dít na obou stranách. Problém mé přítelkyně je, že nedává svému okolí absolutně žádnou svobodu vlastního rozhodování. Proč přesvědčovat lidi, kteří nechtějí být takto přesvědčováni? Duchovní disciplíny budí v normálních lidech hrůzu. Nerozumí jim a čemu nerozumí, musí být zákonitě nebezpečné a divné – nereálné . Duchovno nelze prostě uchopit a v klidu si ho prohlédnout na světle. Na druhé straně právě okolí nedává přítelkyni svobodu volby. Ale proč by měli tuto volbu dávat? Kdopak to vyskočil z jedoucího vlaku? Bohužel pro ni, jsou v naprosté přesile. Snad jediné řešení leží jen a jen v našem rozhodnutí. Nemusíš mi rozumět, můžeš si myslet cokoliv o mém chování a já tě nebudu přesvědčovat. Můj svět je nedotknutelný a ty to prostě pochopíš, nebo ne. Ale k žádné změně nedojde a docházet nebude. Na druhé straně, já znám tvůj svět, sama jsem ho prožívala a nehodlám se do něho vracet. Určitá nekompromisnost je zapotřebí.

Pokud nepřistoupí k tomuto zásadnímu kroku, zřejmě nenajde odpovídající řešení nikdy. Problémem je hlubokánská propast mezi myšlením člověka duchovního a člověka neduchovního. Tyto dvě roviny nelze dost dobře sloučit. Je naprosto nesmyslné a mnoho lidí to prostě dělá, lanařit druhého člověka do tak podivného a neznámého světa. Jsem přesvědčen o tom, že duchovní hledání musí být nalezeno a ne vnuceno.

My Češi jsme vyvoleným národem a naším prvním osvíceným byl Švejk. I když je to fiktivní postava, je prostě úžasná. Máme obrovskou výhodu v tom, že nejsme sešněrováni jak náboženstvím tak režimem – zatím. Začínáme s čistým štítem a máme naprostou svobodu si vybírat z jednotlivých duchovních systémů právě to, co nám nejvíce vyhovuje. Nebo si nevybrat vůbec nic. Je snadné zlomit člověka, který má rigidní charakter a který má pevné přesvědčení o čemkoliv. Je předvídatelný. Ne Švejka. Jestli všichni kolem něho měli obrovský problém s různými systémy, nařízeními a přesvědčeními, tak určitě on ne. On prostě jen byl a žil, měl svůj vlastní svět. Jeho myšlení bylo naprosto a geniálně svobodné. Švejka není možné motivovat, řídit, přesvědčovat a ani uchopit. Na druhé straně, on po nikom nic nežádá. Bere život takový, jaký zrovna je. Byl prvním sanjásinem.

Žil jsem dlouhou dobu v emigraci a po návratu do Čech jsem cítil úlevu. Západní společnost je naprosto a nezpochybnitelně svázaná. Všechno berou smrtelně vážně, věří neomylnosti systému. Zákony, morálku, očekávání společnosti – jsou to ovečky ( svým způsobem ). Tím samozřejmě nemám na mysli svévolné porušování zákonů, ubližování druhým lidem, absolutní nedodržování pravidel. Ale jejich život je dopředu nalinkován a sešněrován. Je tak vybroušený a dokonalý, že jakékoliv vybočení vás z této společnosti vyhodí ven. V Čechách je určitý chaos, ale zároveň svoboda.Není to samozřejmě ideální společnost. Má to ale mnoho dočinění s naší nechutí podřizovat se autoritám. A pokud nás přeci jen někdo přemohl, nikdy si nebyl jistý, kdy ho zezadu polechtáme nožíkem na žebrech.

Jsem přesvědčen o tom, že pokud by Osho založil svou komunitu v Čechách, byl by dodnes živý a komunita by zřejmě prosperovala. Vybral si špatnou zemi. Vybral si území, které je již obsazeno katolíky a protestanty. Vybral si zemi, kde se vede stále boj o nejpravdivějšího Boha a kde probíhá svatá válka proti všemu. Ani Indie není vyjímkou.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
23.03.2004 16:43
... dotkl jsi se tady nekolika zajimavych veci. Zareaguji na presvedcovani, protoze na to te…
25.03.2004 00:24
bingo!!!(to patri nishkamovi) niro
25.03.2004 16:14
mým názorem je že přesvědčovat druhého o čistotě a absolutní správnosti mého duc…
25.03.2004 20:42
Tak to opravdu na tom světě chodí , na to pesně platí - Jestli že ti pouta rodiny vá…
26.03.2004 16:41
To co je cenné, přirozené leží uvnitř nás. Nemáme právo vstupovat do cizích osudů…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
09.03.2018 Praha Otevírání srdce - Přijďte na tento třídenní seminář, kde v naprosto chráněném a podpůrném prostředí dovolíme, aby se naše srdce ponořilo do své pravdy. Budeme mu věnovat čas a prostor, osvobodíme srdce od fyzického a emočního stresu.
11.03.2018 Praha Emoční fitness CZ, společenská AUM meditace z Osho Humaniversity. Velmi intenzivní a zároveň zábavná forma práce s emocemi skrze prožitek a tělo.
22.03.2018 Osho ShangriLa Transformace traumatu. 22.-25.3. Lektor: Mouji, cena: 5250
31.03.2018 Osho ShangriLa Satori. 31.3.-6.4. Lektor: Ganga, cena: 13550
10.04.2018 Osho ShangriLa NLP Master a hypnóza podle Ericksona pro pokročilé - výcvik. první blok 10.-15.4. Lektor: Bhagat, cena: zašleme podrobnosti na požádání
28.04.2018 Osho ShangriLa Svoboda, důvěra, vedení. 28.4.-2.5. Lektor: Bhagat, cena: 6150
08.05.2018 Osho ShangriLa Dech - zdroj živosti a celistvosti. 8.-13.5. Lektor: Bhagat, cena: 7250
02.06.2018 Osho ShangriLa Osho Born Again (znovuzrození). 2.-9.6. Lektor: Amar, cena: 6550
15.06.2018 OSHO Love Praha Ha Osho Love meditační víkend s Yatri v Orlických horách. Zažít sebe ve své skutečné energii, očištěn, rozezvučen a roztančen. Víkend plný oslavy, hlubokého ticha a proudící lásky. OSHO aktivní meditace, tantrické techniky z knihy Book of Secret, bytí spolu.
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.06.2018 Osho ShangriLa Více než dotek, úroveň 1. 22.-27.6. Lektor: Praphulla, cena: 9750
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce