Hafíz : Cesta do blázince ?

hafiz 09.02.2004

Meditace jsou úžasné a krásné. Zpočátku jen nesmírnou nudou a stálým očekáváním, kdy něco konečně přijde. Pro mě samotného byly meditace začátkem hovoru s .... kým ? S existencí, strážným andělem, s duší, s fantazií, s myslí ?

Dodnes se mohu pouze domnívat, kdo nebo co je ten neznámý a mocný hlas. Ale jedno v mém případě je zřetelné. Ten vnitřní hlas mě vede a učí. Neustále a spolehlivě. Vnitřní učení , které se vine jednotlivými obdobími života a vždy něco získám, něco ztratím,ale stále si uvědomuji a poznávám. Není to cesta k předávání zkušeností, sepisování návodů a knih. Nakonec nejvíce záleží na tom, co to přináší hlavně mně. Máme přece tu úžasnou a nezpochybnitelnou svobodu rozhodnout se, čemu se budeme věnovat a co odvrhneme.

Meditace přináší pozornost. Zdaleka nás poté neruší vnější nedůležité vlivy jako předtím. Nevím, jestli meditace, vedle toho, že skutečně bystří naše myšlení, přináší i velkou dávku inteligence. V běžném životě se zdá, že je to pravda. Je to snad tím, že se dokážeme velmi dobře soustředit na přítomnost, že se naše vědomí v těchto chvílích změní v laserový paprsek, skalpel? Je to možné. Všichni bez vyjímky procházíme duchovním vývojem. Máme srdce a duši, jsme zde na zemi díky dokonalosti našich těl a celé přírody, nosíme v sobě energii života. Tu pra-látku, ze které vše vzešlo, co se neztrácí a je navždy propojeno s vesmírnou matkou, otcem – prostě TÍM.

Velice snadno jsem proplul obdobím vzteku a vzdoru, když někdo hrubě napadl mé články a slova. Musel jsem tím projít. Ego zesláblo. Mysl se zklidnila. Nemohu než poděkovat za tyto výpady. Právě ony se snaží dostat na povrch ty bláznivé skryté emoce o kterých jsem si myslel, že již neexistují. Protože naše podvědomí je hluboká bažina, která nás stále ovládá,ale zůstává často nepoznána. Tiše se posadíme a zaháníme myšlenky, nebo je necháme proplouvat a pozorujeme je. Časem se podaří je trochu ovládat a období ticha se prodlužuje. Jeden z nejoblíbenějších duchovních VZORŮ je vzor svatého muže nebo ženy. Pomáhá chudým, je vlídný a hodný, nemluví sprostě, je skromný, chudý a mnohdy poustevníkem. Je to jedna ze „zaručeně“ správných cest. Cesta poustevníka. Je nesmírně dlouhá a nakonec i nejistá. Jen z toho prostého důvodu, že sice myšlenky jsou dlouhým obdobím ticha a meditací potlačeny, ale stále zůstává původní „stromeček“ charakteru, přesvědčení, pravd a nazírání na okolní svět. To je ta část, která reaguje na podněty dané venkovním okolím. Všichni reagujeme. Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl. Stále se oblékali, jedli a spali. Dělali to pečlivě, pomalu a uvědoměle. Ale mysl tu stále byla a podvědomí, ať vypadalo jakkoliv, také nezmizelo.

Nikdy jsem se nechtěl dát cestou Zenu. Je to cesta rozumu a ne srdce- bhakti, jakým je křesťanství nebo islám. Přesto zenoví mistři dělají jednu zásadní a prospěšnou věc. Ničí mysl neustálými hádankami, velmi tvrdou disciplínou. Jsou dvě možnosti jak nakládat s myslí. Podle mně, samozřejmě! Jedna cesta je ji zakonzervovat a takto zakonzervovanou se snažit ji rozpouštět s orientací na světlé duchovní hodnoty. Cesta poustevníků. Druhá cesta je cesta ničení. Mysl je namáhána, zpochybňována, překrucována, testována. To je zen. Nakonec se dostanete do stadia, kdy nevíte, co je a co není pravda. Vše, co se objeví je roztříštěno do zrůdných detailů. Nakonec začne slábnout naučená automatizace a objeví se roztrhaná modrá obloha. Mluvíme o vyšroubování inteligence do zkázonosných výšin až k samotnému okraji psychického zhroucení. Tak se začnou ničit právě námi,společností a okolím nashromážděné nánosy pravd a přesvědčení. Potupíte sami sebe a to dokonale. Potom nevíte, kým vlastně jste. To je velmi těžká cesta, ale je kratší. Duchovní vývoj, znalosti, moudrost – kašlete na to. Nemáte na nic názor, vše je vám jedno.

Samozřejmě vědomá mysl stále funguje a to úžasně. Ale je dobrým sluhou, ničím jiným. Tato cesta se dá dělat pouze tehdy, pokud máte pevné vnitřní vedení. Mluvím právě o tom vnitřním hlase, o intuici. Ona vám poskytne nezbytnou kotvu a vinoucí se niť, aby jste se nakonec nedostali do blázince. A časem sami uznáte, že vás vede snadno, přímo a právě s úžasnou inteligencí. To vám stačí a stačí to na celý život. Jste miminem v síti. A jak tam tak slastně vrníte a zvědavě očekáváte, co vám život krásného nadělí v dalších dnech, tak veškeré hlučné hlasy z venku prostě neslyšíte. Co vás může vyrušit z toho slaďoučkého stavu ? Chce se vám někomu něco vysvětlovat, odpovídat, zpovídat se, bránit se ? Ne, to určitě ne. Čas od času se zvednete a uděláte v profánním světě vítr. Protože máte prostě mocné zbraně. Ale jenom tehdy, pokud usoudíte, že se vám to chce udělat. Pokud ne, svalíte se zpět do sítě. Vnitřní vedení je bezchybné a úžasné. Nic jiného již nechci – bohatě dostačující pro zbytek mého života. A každý, ať si dělá co chce a uzná za vhodné.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
09.02.2004 15:26
... Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl, stále se oblékali, jedli, spali. D…
09.02.2004 16:16
Někde v průběhu zenu musí dojít k totálnímu zlomu v průběhu učení. Protože k Boh…
10.02.2004 10:03
Drahá přítelkyně, je to přesně to, co jsem mnohokrát psal. Balancuješ na okraji pro…
10.02.2004 11:45
Jít se mnou je nesmírně těžké. Proplouvám sám vlastním duchovním vývojem, více p…
12.02.2004 14:15
Tři šťastné nahé děti. Stojí, rozhlíží se kolem sebe a vidí krásné věci - svě…
10.03.2004 12:03
Nezbývá než pokračovat až ke konečné explozi.A ta zcela určitě příde.Klid - souzn…
29.03.2004 16:21
Hafiz, tvoj vnutorny svet ako ho opisujes rezonuje velmi s mojou dusou. Tvoje pocity a postr…
17.04.2004 13:21
Být sám sebou, tam to všechno vede...=-)

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
26.05.2018 OSHO Love Praha Ha Meditační mejdan OSHO Love Praha ha ha Zveme vás na celodenní Meditační mejdan Jde o nezávazné, přátelské setkání, kde spolu meditujeme, tančíme, sdílíme zdravé dobroty a hlavně potkáváme sami sebe a ostatní v rovině skutečného bytí….. tam za myslí :-)
02.06.2018 Osho ShangriLa Osho Born Again (znovuzrození). 2.-9.6. Lektor: Amar, cena: 6550
16.06.2018 OSHO Love Praha Ha Meditační víkend s Yatrim: Jsi víc, než si myslíš! Dovol si nahlédnout „za závěs“ a uvidět, kdo jsi, co opravdu cítíš a co je tvá nejhlubší touha. A dovol si to prožít a žít naplno. Osvoboď se a žij konečně svůj život. A uvidíš, že budeš překvapen.
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.06.2018 Osho ShangriLa Více než dotek, úroveň 1. 22.-27.6. Lektor: Praphulla, cena: 9750
28.06.2018 Skalka 22 ČAS PRO LÁSKU A SAMOTU – DYNAMIKA VZTAHU se Sugandho. Seminář věnovaný zkoumání dynamiky vztahu – pro páry i jednotlivce
30.06.2018 Osho ShangriLa Oslava s hudbou a meditací. 30.6.-1.7. Lektor: Shangri La Team, cena: 1150
19.07.2018 Osho ShangriLa Tantra. 19.-22.7. Lektor: Gabriela Víchová Římská, cena: 4650
28.07.2018 Osho ShangriLa Oshova Mystická růže. 28.7.-18.8. Lektor: Amar, cena: 18550
24.08.2018 Osho ShangriLa Esence vztahu. 24.-29.8. Lektor: Bhagat, cena: 7250
05.09.2018 Osho ShangriLa Od karmy do vědomí. 5.-9.9. Lektor: Bhagat, cena: 6150
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce