Hafíz : Cesta do blázince ?

hafiz 09.02.2004

Meditace jsou úžasné a krásné. Zpočátku jen nesmírnou nudou a stálým očekáváním, kdy něco konečně přijde. Pro mě samotného byly meditace začátkem hovoru s .... kým ? S existencí, strážným andělem, s duší, s fantazií, s myslí ?

Dodnes se mohu pouze domnívat, kdo nebo co je ten neznámý a mocný hlas. Ale jedno v mém případě je zřetelné. Ten vnitřní hlas mě vede a učí. Neustále a spolehlivě. Vnitřní učení , které se vine jednotlivými obdobími života a vždy něco získám, něco ztratím,ale stále si uvědomuji a poznávám. Není to cesta k předávání zkušeností, sepisování návodů a knih. Nakonec nejvíce záleží na tom, co to přináší hlavně mně. Máme přece tu úžasnou a nezpochybnitelnou svobodu rozhodnout se, čemu se budeme věnovat a co odvrhneme.

Meditace přináší pozornost. Zdaleka nás poté neruší vnější nedůležité vlivy jako předtím. Nevím, jestli meditace, vedle toho, že skutečně bystří naše myšlení, přináší i velkou dávku inteligence. V běžném životě se zdá, že je to pravda. Je to snad tím, že se dokážeme velmi dobře soustředit na přítomnost, že se naše vědomí v těchto chvílích změní v laserový paprsek, skalpel? Je to možné. Všichni bez vyjímky procházíme duchovním vývojem. Máme srdce a duši, jsme zde na zemi díky dokonalosti našich těl a celé přírody, nosíme v sobě energii života. Tu pra-látku, ze které vše vzešlo, co se neztrácí a je navždy propojeno s vesmírnou matkou, otcem – prostě TÍM.

Velice snadno jsem proplul obdobím vzteku a vzdoru, když někdo hrubě napadl mé články a slova. Musel jsem tím projít. Ego zesláblo. Mysl se zklidnila. Nemohu než poděkovat za tyto výpady. Právě ony se snaží dostat na povrch ty bláznivé skryté emoce o kterých jsem si myslel, že již neexistují. Protože naše podvědomí je hluboká bažina, která nás stále ovládá,ale zůstává často nepoznána. Tiše se posadíme a zaháníme myšlenky, nebo je necháme proplouvat a pozorujeme je. Časem se podaří je trochu ovládat a období ticha se prodlužuje. Jeden z nejoblíbenějších duchovních VZORŮ je vzor svatého muže nebo ženy. Pomáhá chudým, je vlídný a hodný, nemluví sprostě, je skromný, chudý a mnohdy poustevníkem. Je to jedna ze „zaručeně“ správných cest. Cesta poustevníka. Je nesmírně dlouhá a nakonec i nejistá. Jen z toho prostého důvodu, že sice myšlenky jsou dlouhým obdobím ticha a meditací potlačeny, ale stále zůstává původní „stromeček“ charakteru, přesvědčení, pravd a nazírání na okolní svět. To je ta část, která reaguje na podněty dané venkovním okolím. Všichni reagujeme. Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl. Stále se oblékali, jedli a spali. Dělali to pečlivě, pomalu a uvědoměle. Ale mysl tu stále byla a podvědomí, ať vypadalo jakkoliv, také nezmizelo.

Nikdy jsem se nechtěl dát cestou Zenu. Je to cesta rozumu a ne srdce- bhakti, jakým je křesťanství nebo islám. Přesto zenoví mistři dělají jednu zásadní a prospěšnou věc. Ničí mysl neustálými hádankami, velmi tvrdou disciplínou. Jsou dvě možnosti jak nakládat s myslí. Podle mně, samozřejmě! Jedna cesta je ji zakonzervovat a takto zakonzervovanou se snažit ji rozpouštět s orientací na světlé duchovní hodnoty. Cesta poustevníků. Druhá cesta je cesta ničení. Mysl je namáhána, zpochybňována, překrucována, testována. To je zen. Nakonec se dostanete do stadia, kdy nevíte, co je a co není pravda. Vše, co se objeví je roztříštěno do zrůdných detailů. Nakonec začne slábnout naučená automatizace a objeví se roztrhaná modrá obloha. Mluvíme o vyšroubování inteligence do zkázonosných výšin až k samotnému okraji psychického zhroucení. Tak se začnou ničit právě námi,společností a okolím nashromážděné nánosy pravd a přesvědčení. Potupíte sami sebe a to dokonale. Potom nevíte, kým vlastně jste. To je velmi těžká cesta, ale je kratší. Duchovní vývoj, znalosti, moudrost – kašlete na to. Nemáte na nic názor, vše je vám jedno.

Samozřejmě vědomá mysl stále funguje a to úžasně. Ale je dobrým sluhou, ničím jiným. Tato cesta se dá dělat pouze tehdy, pokud máte pevné vnitřní vedení. Mluvím právě o tom vnitřním hlase, o intuici. Ona vám poskytne nezbytnou kotvu a vinoucí se niť, aby jste se nakonec nedostali do blázince. A časem sami uznáte, že vás vede snadno, přímo a právě s úžasnou inteligencí. To vám stačí a stačí to na celý život. Jste miminem v síti. A jak tam tak slastně vrníte a zvědavě očekáváte, co vám život krásného nadělí v dalších dnech, tak veškeré hlučné hlasy z venku prostě neslyšíte. Co vás může vyrušit z toho slaďoučkého stavu ? Chce se vám někomu něco vysvětlovat, odpovídat, zpovídat se, bránit se ? Ne, to určitě ne. Čas od času se zvednete a uděláte v profánním světě vítr. Protože máte prostě mocné zbraně. Ale jenom tehdy, pokud usoudíte, že se vám to chce udělat. Pokud ne, svalíte se zpět do sítě. Vnitřní vedení je bezchybné a úžasné. Nic jiného již nechci – bohatě dostačující pro zbytek mého života. A každý, ať si dělá co chce a uzná za vhodné.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
09.02.2004 15:26
... Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl, stále se oblékali, jedli, spali. D…
09.02.2004 16:16
Někde v průběhu zenu musí dojít k totálnímu zlomu v průběhu učení. Protože k Boh…
10.02.2004 10:03
Drahá přítelkyně, je to přesně to, co jsem mnohokrát psal. Balancuješ na okraji pro…
10.02.2004 11:45
Jít se mnou je nesmírně těžké. Proplouvám sám vlastním duchovním vývojem, více p…
12.02.2004 14:15
Tři šťastné nahé děti. Stojí, rozhlíží se kolem sebe a vidí krásné věci - svě…
10.03.2004 12:03
Nezbývá než pokračovat až ke konečné explozi.A ta zcela určitě příde.Klid - souzn…
29.03.2004 16:21
Hafiz, tvoj vnutorny svet ako ho opisujes rezonuje velmi s mojou dusou. Tvoje pocity a postr…
17.04.2004 13:21
Být sám sebou, tam to všechno vede...=-)

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
25.10.2018 Osho ShangriLa Síla a vůle, radost a vnitřní klid. 25.-28.10. Lektor: Bhagat, cena: 4650
06.11.2018 Osho ShangriLa Umění zemřít. 6.-11.11. Lektor: Bhagat, cena: 7250
23.11.2018 Osho ShangriLa Tanec, plynutí v teplé vodě a meditace. 23.-25.11. Lektor: Sananda, cena: 3250
27.12.2018 Osho ShangriLa Prožitek jednoty. 27.12.2018-1.1.2019 Lektor: Bhagat, cena: 7250
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
14.04.2019 Praha Celodenní Emoční fitness CZ, společenská AUM meditace z Osho Humaniversity. Velmi intenzivní a zároveň zábavná forma práce s emocemi skrze prožitek a tělo. 1500.-