Hafíz : Cesta do blázince ?

hafiz 09.02.2004

Meditace jsou úžasné a krásné. Zpočátku jen nesmírnou nudou a stálým očekáváním, kdy něco konečně přijde. Pro mě samotného byly meditace začátkem hovoru s .... kým ? S existencí, strážným andělem, s duší, s fantazií, s myslí ?

Dodnes se mohu pouze domnívat, kdo nebo co je ten neznámý a mocný hlas. Ale jedno v mém případě je zřetelné. Ten vnitřní hlas mě vede a učí. Neustále a spolehlivě. Vnitřní učení , které se vine jednotlivými obdobími života a vždy něco získám, něco ztratím,ale stále si uvědomuji a poznávám. Není to cesta k předávání zkušeností, sepisování návodů a knih. Nakonec nejvíce záleží na tom, co to přináší hlavně mně. Máme přece tu úžasnou a nezpochybnitelnou svobodu rozhodnout se, čemu se budeme věnovat a co odvrhneme.

Meditace přináší pozornost. Zdaleka nás poté neruší vnější nedůležité vlivy jako předtím. Nevím, jestli meditace, vedle toho, že skutečně bystří naše myšlení, přináší i velkou dávku inteligence. V běžném životě se zdá, že je to pravda. Je to snad tím, že se dokážeme velmi dobře soustředit na přítomnost, že se naše vědomí v těchto chvílích změní v laserový paprsek, skalpel? Je to možné. Všichni bez vyjímky procházíme duchovním vývojem. Máme srdce a duši, jsme zde na zemi díky dokonalosti našich těl a celé přírody, nosíme v sobě energii života. Tu pra-látku, ze které vše vzešlo, co se neztrácí a je navždy propojeno s vesmírnou matkou, otcem – prostě TÍM.

Velice snadno jsem proplul obdobím vzteku a vzdoru, když někdo hrubě napadl mé články a slova. Musel jsem tím projít. Ego zesláblo. Mysl se zklidnila. Nemohu než poděkovat za tyto výpady. Právě ony se snaží dostat na povrch ty bláznivé skryté emoce o kterých jsem si myslel, že již neexistují. Protože naše podvědomí je hluboká bažina, která nás stále ovládá,ale zůstává často nepoznána. Tiše se posadíme a zaháníme myšlenky, nebo je necháme proplouvat a pozorujeme je. Časem se podaří je trochu ovládat a období ticha se prodlužuje. Jeden z nejoblíbenějších duchovních VZORŮ je vzor svatého muže nebo ženy. Pomáhá chudým, je vlídný a hodný, nemluví sprostě, je skromný, chudý a mnohdy poustevníkem. Je to jedna ze „zaručeně“ správných cest. Cesta poustevníka. Je nesmírně dlouhá a nakonec i nejistá. Jen z toho prostého důvodu, že sice myšlenky jsou dlouhým obdobím ticha a meditací potlačeny, ale stále zůstává původní „stromeček“ charakteru, přesvědčení, pravd a nazírání na okolní svět. To je ta část, která reaguje na podněty dané venkovním okolím. Všichni reagujeme. Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl. Stále se oblékali, jedli a spali. Dělali to pečlivě, pomalu a uvědoměle. Ale mysl tu stále byla a podvědomí, ať vypadalo jakkoliv, také nezmizelo.

Nikdy jsem se nechtěl dát cestou Zenu. Je to cesta rozumu a ne srdce- bhakti, jakým je křesťanství nebo islám. Přesto zenoví mistři dělají jednu zásadní a prospěšnou věc. Ničí mysl neustálými hádankami, velmi tvrdou disciplínou. Jsou dvě možnosti jak nakládat s myslí. Podle mně, samozřejmě! Jedna cesta je ji zakonzervovat a takto zakonzervovanou se snažit ji rozpouštět s orientací na světlé duchovní hodnoty. Cesta poustevníků. Druhá cesta je cesta ničení. Mysl je namáhána, zpochybňována, překrucována, testována. To je zen. Nakonec se dostanete do stadia, kdy nevíte, co je a co není pravda. Vše, co se objeví je roztříštěno do zrůdných detailů. Nakonec začne slábnout naučená automatizace a objeví se roztrhaná modrá obloha. Mluvíme o vyšroubování inteligence do zkázonosných výšin až k samotnému okraji psychického zhroucení. Tak se začnou ničit právě námi,společností a okolím nashromážděné nánosy pravd a přesvědčení. Potupíte sami sebe a to dokonale. Potom nevíte, kým vlastně jste. To je velmi těžká cesta, ale je kratší. Duchovní vývoj, znalosti, moudrost – kašlete na to. Nemáte na nic názor, vše je vám jedno.

Samozřejmě vědomá mysl stále funguje a to úžasně. Ale je dobrým sluhou, ničím jiným. Tato cesta se dá dělat pouze tehdy, pokud máte pevné vnitřní vedení. Mluvím právě o tom vnitřním hlase, o intuici. Ona vám poskytne nezbytnou kotvu a vinoucí se niť, aby jste se nakonec nedostali do blázince. A časem sami uznáte, že vás vede snadno, přímo a právě s úžasnou inteligencí. To vám stačí a stačí to na celý život. Jste miminem v síti. A jak tam tak slastně vrníte a zvědavě očekáváte, co vám život krásného nadělí v dalších dnech, tak veškeré hlučné hlasy z venku prostě neslyšíte. Co vás může vyrušit z toho slaďoučkého stavu ? Chce se vám někomu něco vysvětlovat, odpovídat, zpovídat se, bránit se ? Ne, to určitě ne. Čas od času se zvednete a uděláte v profánním světě vítr. Protože máte prostě mocné zbraně. Ale jenom tehdy, pokud usoudíte, že se vám to chce udělat. Pokud ne, svalíte se zpět do sítě. Vnitřní vedení je bezchybné a úžasné. Nic jiného již nechci – bohatě dostačující pro zbytek mého života. A každý, ať si dělá co chce a uzná za vhodné.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
09.02.2004 15:26
... Osvícení mistři nikdy neztratili vědomou mysl, stále se oblékali, jedli, spali. Dělali t…
09.02.2004 16:16
Někde v průběhu zenu musí dojít k totálnímu zlomu v průběhu učení. Protože k Bohu, Existenci…
10.02.2004 10:03
Drahá přítelkyně, je to přesně to, co jsem mnohokrát psal. Balancuješ na okraji propasti a …
10.02.2004 11:45
Jít se mnou je nesmírně těžké. Proplouvám sám vlastním duchovním vývojem, více poustevníkem …
12.02.2004 14:15
Tři šťastné nahé děti. Stojí, rozhlíží se kolem sebe a vidí krásné věci - světlo svící, cítí…
10.03.2004 12:03
Nezbývá než pokračovat až ke konečné explozi.A ta zcela určitě příde.Klid - souznění - harmo…
29.03.2004 16:21
Hafiz, tvoj vnutorny svet ako ho opisujes rezonuje velmi s mojou dusou. Tvoje pocity a postr…
17.04.2004 13:21
Být sám sebou, tam to všechno vede...=-)

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO Kundalini meditace je blahodárnou meditací pro moderního člověka – přestimulovaného různými podněty z venčí, žijící sedavým způsobem života a s hyperaktivní myslí. Vrací nazpátek k sobě, odlehčuje od napětí a vrací tělo-mysl zpátky do rovnováhy.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
03.02.2019 OSHO Love Praha Ha OSHo Meditační mejdan No.12. OSHO meditace, tanec, smích, hodování, potkávání se v tichu i oslavě, sdílení s přáteli,…. prostě nedělní Zorba-Buddha…:)
06.02.2019 OSHO Love Praha Ha Protančím se do ticha. Jak se může meditace stát součástí vašeho každodenního života? Meditace je tanec, meditace je cítit, meditace je být ve spojení se sebou. A to nás právě učí OSHO techniky, které dokazují, že meditace může být hravá, lehká a zábavná.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
15.03.2019 Osho ShangriLa Bardo. 15.-18.3. Lektor: Amar, cena: 4750
16.03.2019 OSHO Love Praha Ha Od medikace k meditaci. Seminář s Transomatickým léčením a OSHO meditacemi s Prem Yatrim Medikace pečují o tělo a meditace o ducha a mysl. Tělo a mysl jsou dva aspekty celistvosti. Fungují spolu jako jeden systém tělo-mysl.Meditace je léčení.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
18.03.2019 OSHO Love Praha Ha Rozpomínám si na sebe. Večírek s OSHO meditacemi v Maitrea. Někdy se snad i zahlédneme, ale lekneme se toho, nelíbí se nám to a tak právě OSHO meditace jsou velmi vhodné pro schopnost setrvat a podívat se ještě dál. Až tam, kde jsme opravdoví MY. A to vše
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce