Hafíz : Nesmiřitelnost

Hafiz 02.02.2004

Někde v období dětství nás mocná ruka vyzvedla a umístila do těsné ulity. Venku zuří nelítostný boj a my jsme více či méně připraveni přežít. Musíme. A nechává nás velmi chladnými cizí bolest, utrpení a zkáza. Není naše. Nás se netýká. Je snad pravdou, že kráter po právě vybuchlé bombě je tím nejbezpečnějším místem ?

Ulity se časem rozrůstají, minimálně jsou umístěny velmi blízko sebe. Rodina, děti, přátelé. Ano, oni můžou pobývat v naší blízkosti. Budou-li akceptovat naší osobnost, vrátí-li nám naší propůjčenou vlídnost, vrátí nám naší nabídnutou pomoc, budou-li naším majetkem. Hromadíme vztahy a provozujeme výměnný obchod. Obchod s city, závislostí a sebeúctou. Jsme tak trénovaní. Proto vidíme kolem sebe tolik smutných a „cizích“ očí.

Ztratíme-li rodinu, zklameme-li očekávání, zradíme city „blízkých“ - jsme vyštváni do bezcitné samoty. Naše vlastní ulita se poté zdá velmi těsná a bezvýznamná. Vlastní samota je utrpením a žalářem. Musíme někam patřit. Musíme. Jen proto, že vlastní svět už dávno neznáme. Známe svět okolo sebe a víme jak manévrovat v rozbouřených vodách chaotického světa. Máme tyto znalosti. A přesto, právě v té temné samotě, hluboko ve svém nitru, je ukrytý celý vesmír. Laskavý, moudrý a požehnaný. Je tam, byl tam a bude tam. Zápasíme téměř se vším. Bojujeme proti cizím názorům, přesvědčení a prohlášení. Nejsou naše. Vše musí být řádně potupeno a zpochybněno. Ale proč ? Jaké získáme dary naším unáhleným jednáním ?

Nejsme sami. Každý lidský tvor, zvíře i rostlina přece sdílí společnou zem a žije ze stejných darů Existence. Jsme závislí na prostředí, i sami na sobě. Jaký je rozdíl mezi naší vlastní rodinou a cizím člověkem? Na akceptování a rozhodnutí naší mysli ? Každý se může jednoho dne stát naším bratrem a sestrou, přítelem a přítelkyní, manželem a manželkou. Naše mysl přikáže, kdy mohou téct slzy a kdy zůstane srdce chladné. I nádherný romantický film o zachráněných zvířátkách nás mnohdy dožene k pláči. Virtuální iluze, vhodně smíšená s našimi city a emocemi, nás rozněžní. Ano vím, že jsme naučeni přežít, použít své ostré, vytrénované lokty a schopnosti k získání cílů preferovaných naší civilizací.

Není právě duchovní vývoj spojen s obrovským soucítěním a láskou ke všemu živému ? Není spojen s nabídnutím absolutní svobody a důvěry k lidskému snažení, dosažení větší míry citlivosti a zlidštění ? Co záleží na správnosti náboženství, úrovně dosahování, míře teorií nad vlastními ryzími prožitky ? Netolerance je doménou mysli. Spějeme k vydrancování vlastního životního prostoru, zničení přírody, vybití mnoha druhů zvířat. Protože nastavený stupeň lidského přemýšlení došel velmi daleko. Motivace, úspěch, uznání, dosahování, soutěžení. Brutální cesty k dosažení pocitu štěstí a naplnění. Jako bychom měli žít milióny a milióny let. Je to syslovský syndrom, hromadění hmotných zásob a jejich vyplýtvání.

Pokud jsme na vrcholu, je to snadné. Vše se nám daří, válcujeme konkurenci, hromadíme a bavíme se. Ale mnoho lidí často spadne hodně hluboko dolů. Čas od času. A pak je to zlé. Natahujeme ruce ke spřízněným ulitám a často jsme odmítnuti. Neříkáme bezdůvodně „v nouzi poznáš přítele“. Protože jich nakonec moc není . Cizí neštěstí vzbuzuje pocit špinavosti, obtěžování a otravuje. Sytý hladovému nevěří. Proč by měl, když to sám necítí? Umíme dávat rady, ponaučení, teorie a to ve chvíli, kdy o to dotyčný vůbec nestojí. Lidé si umí sami pro ponaučení přijít, když cítí potřebu. Není potřeba budovat vlastní ikonu sebeúcty a nabubřelosti. A ty rady přicházejí stále, stále protlačujeme nastavení našeho žebříčku pravd a hodnot. Ať je dotyčný na vrcholu nebo úplně dole. Nic to totiž nestojí a samotný „moudrý“ získá úžasný blažený pocit, vcucne si energii vyjímečnosti. Mysl jásá, pýcha roste. Sebrat z prachu padlé, oprášit je a dát jim jenom trochu povzbuzující síly je nezajímavé a nudné. A přitom právě zde sbíráme svoji citlivost, posilujeme duši a zjemňujeme srdce. Kde jinde ? Zásadním problémem je dávat a nic nechtít. Nebudovat pocit zavázanosti. Přesto právě tato nevinnost v jednání je odkrýváním nánosu neuvěřitelného, vesmírného zdroje hojnosti. My to víme, ale nemáme zájem.

Situace jsou našimi zrcadly. Jak jinak by nás Existence mohla učit ? Museli jsme mnohokrát slyšet, co se stane, pokud zvlídníme náš postoj k našemu okolí. Špatné situace se přemístí jinam, špatní lidé půjdou po jiných cestách, než jsou naše a světlo našeho vlastního srdce se bude rozlévat. Ne pro naší slávu, ne pro výnosný obchod. Bude nevyčerpatelné a rozdáváním zmohutní. Proč si komplikovat vlastní kraťoučkou životní pouť neustálým nesmiřitelným bojem? O co bojujeme ? O uznání dalších nemocných, komplikovaných a chaotických myslí ? Nechci jít touto cestou. Toužím uvidět v každém člověku to nevinné a čisté, s čím jsme přišli na tento svět. Proč se zaobírat zlou myslí, vzteklou reakcí, namyšleností a pýchou těch, kteří sami trpí nedostatkem lásky a vlastním ohrožením. Vždyť i oni, někde hluboko uvnitř, jsou požehnaní stvořením.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
03.02.2004 14:47
Všichni jsme "nějací". Pod každou slupkou září světlo, které nás spojuje. Vím o n…
03.02.2004 16:39
Zvláštním způsobem mísíme to viditelné, dosažitelné a očekávané s nejhlubší es…
08.02.2004 07:16
Všechna slova, úvahy a moudra se nakonec stejně úkáží jako nesmyslná. Tak jako se l…
08.02.2004 11:00
Osho mluvil a kladl protiklady, tím mnoho lidem dával, to ale neznamená, že kdokoli mů…
09.02.2004 09:34
Raho, příteli, cítíš se ohrožený mými slovy. Měl bys. Protože pokud pominu tvou ko…
09.02.2004 16:57
Velmi zjednodušeně mohu říct, že se pohybuji v několika světech. Možná je to celé …

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
25.10.2018 Osho ShangriLa Síla a vůle, radost a vnitřní klid. 25.-28.10. Lektor: Bhagat, cena: 4650
06.11.2018 Osho ShangriLa Umění zemřít. 6.-11.11. Lektor: Bhagat, cena: 7250
23.11.2018 Osho ShangriLa Tanec, plynutí v teplé vodě a meditace. 23.-25.11. Lektor: Sananda, cena: 3250
27.12.2018 Osho ShangriLa Prožitek jednoty. 27.12.2018-1.1.2019 Lektor: Bhagat, cena: 7250
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
14.04.2019 Praha Celodenní Emoční fitness CZ, společenská AUM meditace z Osho Humaniversity. Velmi intenzivní a zároveň zábavná forma práce s emocemi skrze prožitek a tělo. 1500.-