Hafíz : Nesmiřitelnost

Hafiz 02.02.2004

Někde v období dětství nás mocná ruka vyzvedla a umístila do těsné ulity. Venku zuří nelítostný boj a my jsme více či méně připraveni přežít. Musíme. A nechává nás velmi chladnými cizí bolest, utrpení a zkáza. Není naše. Nás se netýká. Je snad pravdou, že kráter po právě vybuchlé bombě je tím nejbezpečnějším místem ?

Ulity se časem rozrůstají, minimálně jsou umístěny velmi blízko sebe. Rodina, děti, přátelé. Ano, oni můžou pobývat v naší blízkosti. Budou-li akceptovat naší osobnost, vrátí-li nám naší propůjčenou vlídnost, vrátí nám naší nabídnutou pomoc, budou-li naším majetkem. Hromadíme vztahy a provozujeme výměnný obchod. Obchod s city, závislostí a sebeúctou. Jsme tak trénovaní. Proto vidíme kolem sebe tolik smutných a „cizích“ očí.

Ztratíme-li rodinu, zklameme-li očekávání, zradíme city „blízkých“ - jsme vyštváni do bezcitné samoty. Naše vlastní ulita se poté zdá velmi těsná a bezvýznamná. Vlastní samota je utrpením a žalářem. Musíme někam patřit. Musíme. Jen proto, že vlastní svět už dávno neznáme. Známe svět okolo sebe a víme jak manévrovat v rozbouřených vodách chaotického světa. Máme tyto znalosti. A přesto, právě v té temné samotě, hluboko ve svém nitru, je ukrytý celý vesmír. Laskavý, moudrý a požehnaný. Je tam, byl tam a bude tam. Zápasíme téměř se vším. Bojujeme proti cizím názorům, přesvědčení a prohlášení. Nejsou naše. Vše musí být řádně potupeno a zpochybněno. Ale proč ? Jaké získáme dary naším unáhleným jednáním ?

Nejsme sami. Každý lidský tvor, zvíře i rostlina přece sdílí společnou zem a žije ze stejných darů Existence. Jsme závislí na prostředí, i sami na sobě. Jaký je rozdíl mezi naší vlastní rodinou a cizím člověkem? Na akceptování a rozhodnutí naší mysli ? Každý se může jednoho dne stát naším bratrem a sestrou, přítelem a přítelkyní, manželem a manželkou. Naše mysl přikáže, kdy mohou téct slzy a kdy zůstane srdce chladné. I nádherný romantický film o zachráněných zvířátkách nás mnohdy dožene k pláči. Virtuální iluze, vhodně smíšená s našimi city a emocemi, nás rozněžní. Ano vím, že jsme naučeni přežít, použít své ostré, vytrénované lokty a schopnosti k získání cílů preferovaných naší civilizací.

Není právě duchovní vývoj spojen s obrovským soucítěním a láskou ke všemu živému ? Není spojen s nabídnutím absolutní svobody a důvěry k lidskému snažení, dosažení větší míry citlivosti a zlidštění ? Co záleží na správnosti náboženství, úrovně dosahování, míře teorií nad vlastními ryzími prožitky ? Netolerance je doménou mysli. Spějeme k vydrancování vlastního životního prostoru, zničení přírody, vybití mnoha druhů zvířat. Protože nastavený stupeň lidského přemýšlení došel velmi daleko. Motivace, úspěch, uznání, dosahování, soutěžení. Brutální cesty k dosažení pocitu štěstí a naplnění. Jako bychom měli žít milióny a milióny let. Je to syslovský syndrom, hromadění hmotných zásob a jejich vyplýtvání.

Pokud jsme na vrcholu, je to snadné. Vše se nám daří, válcujeme konkurenci, hromadíme a bavíme se. Ale mnoho lidí často spadne hodně hluboko dolů. Čas od času. A pak je to zlé. Natahujeme ruce ke spřízněným ulitám a často jsme odmítnuti. Neříkáme bezdůvodně „v nouzi poznáš přítele“. Protože jich nakonec moc není . Cizí neštěstí vzbuzuje pocit špinavosti, obtěžování a otravuje. Sytý hladovému nevěří. Proč by měl, když to sám necítí? Umíme dávat rady, ponaučení, teorie a to ve chvíli, kdy o to dotyčný vůbec nestojí. Lidé si umí sami pro ponaučení přijít, když cítí potřebu. Není potřeba budovat vlastní ikonu sebeúcty a nabubřelosti. A ty rady přicházejí stále, stále protlačujeme nastavení našeho žebříčku pravd a hodnot. Ať je dotyčný na vrcholu nebo úplně dole. Nic to totiž nestojí a samotný „moudrý“ získá úžasný blažený pocit, vcucne si energii vyjímečnosti. Mysl jásá, pýcha roste. Sebrat z prachu padlé, oprášit je a dát jim jenom trochu povzbuzující síly je nezajímavé a nudné. A přitom právě zde sbíráme svoji citlivost, posilujeme duši a zjemňujeme srdce. Kde jinde ? Zásadním problémem je dávat a nic nechtít. Nebudovat pocit zavázanosti. Přesto právě tato nevinnost v jednání je odkrýváním nánosu neuvěřitelného, vesmírného zdroje hojnosti. My to víme, ale nemáme zájem.

Situace jsou našimi zrcadly. Jak jinak by nás Existence mohla učit ? Museli jsme mnohokrát slyšet, co se stane, pokud zvlídníme náš postoj k našemu okolí. Špatné situace se přemístí jinam, špatní lidé půjdou po jiných cestách, než jsou naše a světlo našeho vlastního srdce se bude rozlévat. Ne pro naší slávu, ne pro výnosný obchod. Bude nevyčerpatelné a rozdáváním zmohutní. Proč si komplikovat vlastní kraťoučkou životní pouť neustálým nesmiřitelným bojem? O co bojujeme ? O uznání dalších nemocných, komplikovaných a chaotických myslí ? Nechci jít touto cestou. Toužím uvidět v každém člověku to nevinné a čisté, s čím jsme přišli na tento svět. Proč se zaobírat zlou myslí, vzteklou reakcí, namyšleností a pýchou těch, kteří sami trpí nedostatkem lásky a vlastním ohrožením. Vždyť i oni, někde hluboko uvnitř, jsou požehnaní stvořením.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
03.02.2004 14:47
Všichni jsme "nějací". Pod každou slupkou září světlo, které nás spojuje. Vím o n…
03.02.2004 16:39
Zvláštním způsobem mísíme to viditelné, dosažitelné a očekávané s nejhlubší es…
08.02.2004 07:16
Všechna slova, úvahy a moudra se nakonec stejně úkáží jako nesmyslná. Tak jako se l…
08.02.2004 11:00
Osho mluvil a kladl protiklady, tím mnoho lidem dával, to ale neznamená, že kdokoli mů…
09.02.2004 09:34
Raho, příteli, cítíš se ohrožený mými slovy. Měl bys. Protože pokud pominu tvou ko…
09.02.2004 16:57
Velmi zjednodušeně mohu říct, že se pohybuji v několika světech. Možná je to celé …

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.05.2018 OSHO Love Praha Ha Malá OSHO Mystická růže. Amar nás pozve opět do prostoru za myslí pomocí této meditativní terapie. Během společného večera se budeme nořit do hloubky sama sebe prostřednictvím tance, džiberiše, smíchu, pláče, ticha a sdílení. Zažijeme hluboké očištění.
26.05.2018 OSHO Love Praha Ha Meditační mejdan OSHO Love Praha ha ha Zveme vás na celodenní Meditační mejdan Jde o nezávazné, přátelské setkání, kde spolu meditujeme, tančíme, sdílíme zdravé dobroty a hlavně potkáváme sami sebe a ostatní v rovině skutečného bytí….. tam za myslí :-)
02.06.2018 Osho ShangriLa Osho Born Again (znovuzrození). 2.-9.6. Lektor: Amar, cena: 6550
16.06.2018 OSHO Love Praha Ha Meditační víkend s Yatrim: Jsi víc, než si myslíš! Dovol si nahlédnout „za závěs“ a uvidět, kdo jsi, co opravdu cítíš a co je tvá nejhlubší touha. A dovol si to prožít a žít naplno. Osvoboď se a žij konečně svůj život. A uvidíš, že budeš překvapen.
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.06.2018 Osho ShangriLa Více než dotek, úroveň 1. 22.-27.6. Lektor: Praphulla, cena: 9750
28.06.2018 Skalka 22 ČAS PRO LÁSKU A SAMOTU – DYNAMIKA VZTAHU se Sugandho. Seminář věnovaný zkoumání dynamiky vztahu – pro páry i jednotlivce
30.06.2018 Osho ShangriLa Oslava s hudbou a meditací. 30.6.-1.7. Lektor: Shangri La Team, cena: 1150
19.07.2018 Osho ShangriLa Tantra. 19.-22.7. Lektor: Gabriela Víchová Římská, cena: 4650
28.07.2018 Osho ShangriLa Oshova Mystická růže. 28.7.-18.8. Lektor: Amar, cena: 18550
24.08.2018 Osho ShangriLa Esence vztahu. 24.-29.8. Lektor: Bhagat, cena: 7250
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce