Jarda J. - Je ten čas fakt normální ?

Andam 20.01.2004

Toto pojednání je pouhopouhou úvahou. Ničím jiným. Dnes ráno jsem přemýšlel u druhého kafe a třetí cigarety ( fuj ) nad tím, co je to vlastně čas. Naši pradávní prapředci, někdy i naše babičky a dědečkové a taky některé dnešní primitivní domorodé kmeny nepotřebují hodinky. Jejich „čas“, a věřím, že to nenazývají časem, je řízen přírodními pravidelnými cykly. Ve dne světlo, v noci tma. Jaro – léto – podzim – zima. Na co teda hodinky?

Ve dne se má fungovat, v noci spát. Už se vám někdy stalo, že jste zapomněli, jaký je vlastně den ? Mně se to stalo třeba na báječné dovolené u moře. V okamžiku, kdy jsem cítil zabudované nutkání zjistit, jaký je den, ihned jsem si spočítal, za kolik dní budu muset odletět. To nebylo vůbec příjemné. Takže čas nám vlastně naordinoval vesmír? Ale je otázkou, zda je to právě ten čas, jak ho vnímáme. Co když to naším pojetím času vůbec není? Čas je hajizlík a diktátor. Pořád nás do něčeho tlačí.

Čas, a tak to chápu, nás naprosto odvádí od přítomnosti. Ano, můžu říct jsou 3:15, to ano. Ale otázkou je, jestli 3:15 je správná definice přítomnosti, toho teď. Protože, jakmile takto přítomnost ocejchuji, okamžitě se dostávám automaticky do budoucnosti a okamžitě mně hlava začíná upozorňovat na skvělé povinnosti, které jsem si poctivě naplánoval. Čas je spojený s úrovní našeho současného vědomí. Vědomí prapředků bylo samozřejmě mnohem primitivnější ( z našeho pohledu ). Těžko si představit, že vůdce kmene plánoval lov mamutů, hromadění zásob nebo ladný mužský skok na dychtivou samičku. Příroda byla jedním velkým „časem“. Neslavili se narozeniny, svátky, nikdo nevěděl, kolik je mu roků, kolik je hodin. Bylo to mnohem snazší než dnes. My bez času, já taky, již nedokážeme fungovat. Nejde to.

Proto mě nesmírně oslovil film Cesta z města. Pro mě je kultovním filmem. Tam končily všechny hodinky, hodiny, budíky ve hnoji. „Ve dne se má žít a v noci spát“, řekla babuška. To bylo velmi jednoduché sdělení. Pravdivé. Četl jsem, že kvantová fyzika vůbec nepracuje s časem. Že vesmír se nepohybuje na časové ose. Vesmír se mění z okamžiku do dalšího okamžiku jako za sebou jdoucí obrázky. Ty potom v rychlém sledu budí dojem běžícího filmu a už jsme u času. Pokud v určitý okamžik zívnete, vaše otevřená ústa budou společně se zbytkem vesmíru právě tím jedním jediným, jedinečným, již se neopakujícím, obrázkem. Vznikl a okamžitě zanikl. Vesmír s vaší pusou byl právě takto naplněn,projeven a ukončen.Do vesmíru patří téměř vše, mimo jediného. A to je naše mysl, myšlení. To nemá s vesmírem nic společného. Můj názor a pochopení, můžete nesouhlasit. Vesmír se nikam nepohybuje, prostě v šílené rychlosti vzniká a zaniká. Jako když strašně rychle bliká baterka. Tak rychle, že nám připadá, že stále svítí. Ale to není problém baterky, ale našich omezených smyslů.

Čas potřebujeme, ano, ano, ano. Hlavně v zaměstnání, plánování a vůbec v profánním životě. Ale je ohromná úleva, pokud jste například na chalupě, čas prostě na ty dva až tři dny vyloučit. Totálně. Zkuste to. Je to uvolňující, bezstarostné, svobodné a hrozně příjemné. Já osobně mám v plánu, až si to budu moct dovolit, například v důchodu, se zakuklit na nějaké super chalupě a vyhodit všechno, co má společného s časem. A navíc i takové zvrácenosti jako je rádio a televize. Jedinou mojí televizí bude příroda. Stačí. Čas prostě se mnou v důchodu nebude. Nebudu slavit narozeniny ani svátky. Čas se stane mým úhlavním nepřítelem. Teď to jenom trénuji v rámci svých možností – pokud to jde.

Váš neškodný časoměr Jarda J. ( Džej )Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
21.01.2004 15:12
Trocha moudrosti od moudrých ... Adžan Ča byl osvícený thajský mnich, obyčejný člo…
21.01.2004 15:24
Sudai, miláčku, drahoušku, proboha. Nepiš stále to samé. Určitě se to nehodí k to…
21.01.2004 17:11
Tak to vidíš, on někdo něco napíše a ani neví co napsal, pointa se k němu zachovala …
21.01.2004 17:20
Raho, máš pravdu. Pointa se tak ke mně skutečně zachovala. Perly vyčtené z knížek s…
21.01.2004 17:32
Někdy si myslím, že Adžan Ča a ostatní osvícené bytosti byli tak trochu chodícími …
21.01.2004 19:05
Jednou jsem se rano probudil a podival se na hodinky. Kolik je? Mam uz vstavat? A hned prisl…
27.01.2004 10:22
Existence je úžasně inteligentní. Dalo by se říct, že čas je jejím vynálezem. Den …

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
09.03.2018 Praha Otevírání srdce - Přijďte na tento třídenní seminář, kde v naprosto chráněném a podpůrném prostředí dovolíme, aby se naše srdce ponořilo do své pravdy. Budeme mu věnovat čas a prostor, osvobodíme srdce od fyzického a emočního stresu.
11.03.2018 Praha Emoční fitness CZ, společenská AUM meditace z Osho Humaniversity. Velmi intenzivní a zároveň zábavná forma práce s emocemi skrze prožitek a tělo.
22.03.2018 Osho ShangriLa Transformace traumatu. 22.-25.3. Lektor: Mouji, cena: 5250
31.03.2018 Osho ShangriLa Satori. 31.3.-6.4. Lektor: Ganga, cena: 13550
10.04.2018 Osho ShangriLa NLP Master a hypnóza podle Ericksona pro pokročilé - výcvik. první blok 10.-15.4. Lektor: Bhagat, cena: zašleme podrobnosti na požádání
28.04.2018 Osho ShangriLa Svoboda, důvěra, vedení. 28.4.-2.5. Lektor: Bhagat, cena: 6150
08.05.2018 Osho ShangriLa Dech - zdroj živosti a celistvosti. 8.-13.5. Lektor: Bhagat, cena: 7250
02.06.2018 Osho ShangriLa Osho Born Again (znovuzrození). 2.-9.6. Lektor: Amar, cena: 6550
15.06.2018 OSHO Love Praha Ha Osho Love meditační víkend s Yatri v Orlických horách. Zažít sebe ve své skutečné energii, očištěn, rozezvučen a roztančen. Víkend plný oslavy, hlubokého ticha a proudící lásky. OSHO aktivní meditace, tantrické techniky z knihy Book of Secret, bytí spolu.
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.06.2018 Osho ShangriLa Více než dotek, úroveň 1. 22.-27.6. Lektor: Praphulla, cena: 9750
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce