Hafíz : Jednoduchost

Hafiz 12.01.2004

Nesmírně vše komplikujeme. Vytvořili jsme komplikovaný, chaotický, nesvobodný, soutěživý svět. Jsme obklopeni komplexností vesmíru, naše těla jsou neuvěřitelně dokonalými produkty, příroda ve své velkolepé nádhernosti je stvořena naprosto bezchybně. Naše mysl se snaží držet krok. Velmi si vážíme vědců, kteří objevují nové postupy, odkrývají tajemství. Odkrývají to, co již existuje, co nám bylo prostě předáno k užívání. Vstřebáváme obrovské množství nových informací, ceníme si těch, kteří dokáží v mysli uchovat větší kvantum poznatků , logicky je třídit a používat. Celý život se vzděláváme, hromadíme hmotu, kterou stejně jednoho dne ztratíme.

Život člověka se stává nepříjemně komplikovaným. A přesto si nejsme si vědomi mnoha úžasných věcí. Živé přírody, tajemství hmoty, dokonalosti smyslů, zrození a smrti. Vše bylo vytvořeno pro nás. Pohrdáme primitivními národy, kmeny, které žijí v souladu s přírodou. Rozumějí ji. Nepotřebuji svět počítačů, aut, supermarketů, burz, peněz. Jsme zcepenělí strachy, že nenaplníme naši paměť dostatečně, že jsme hloupí, že zklameme. Trápíme se tím. Motivujeme se a plánujeme. Jsme uštvaní, nespokojení, ustrašení a strádáme. Někdy více, někdy méně. Život se zrychluje, času je čím dál tím méně, přibývá stresu a duševních nemocí. Zbytečně.

Četl jsem Carlose Castanedu. Starý muž nabádal:“Udělej si kroniku význačných událostí, album bojovníka“. Přemýšlel jsem nad tím. Zpočátku nerozuměl. A přesto. Jednou z mých prvních „duchovních“ myšlenek byla tato. Naše Země je velmi malá, dalo by se říci, co do velikosti, bezvýznamná planeta. Lidstvo vykonalo obrovské množství fyzické a duševní práce. Země je pokryta rozlehlými městy, stavebními díly, byly vytvořeny překrásné obrazy, napsány úžasné knihy. A přesto, podíváme-li se na noční oblohu, uvidíme tisíce a tisíce sluncí. Podobných našemu slunci. Obrovské množství galaxií, podobných soustav, jako je naše. Vědci nezpochybňují, že se jednoho dne nešťastnou náhodou, shodou okolností, může objevit kus skály o velikosti fotbalového hřiště a po nějakém čase se srazí s naší planetou. Celá Země bude zničena, nenávratně. Tisíce a tisíce promarněných roků. Co je kus mrtvé skály k celému vesmíru? Nic. Vesmír si toho nevšimne. Jak by mohl? Galaxie se hroutí, pohlcují, přesouvají se. A srážka malé modré planetky s meteoritem ? Nic zvláštního ve vesmíru, bezvýznamná záležitost.

Jsme slepí vůči fenomenálnímu řádu tvoření. Naše mysl je jedinou motivací, hračkou, cílem našeho snažení. Máme pocit, že naše vlastní štěstí je závislé na úspěšnosti a akceptování naší mysli. Odměňujeme se – hmotou. Hmoty je ovšem omezené množství. Planeta je malá. Přetvoříme hmotu v luxusní automobil, výkonný počítač, inteligentní mobil, přepychový dům a odměníme se. Obdivujeme člověka, který „vlastní“ více hmoty. Hmoty, která původně patřila všem. Je to dětinské, hloupé a nepochopitelné, že si vezmeme hmotu, přetvoříme ji, přivlastníme a máme úžasný pocit - vlastnictví. A ještě nás to naplňuje sebevědomím, pýchou a uspokojením. Není na tom nic špatného. Je to stejné, jako když si dítě postaví skvělou pískovou bábovku a maminka mu ji odnese v tašce domů. Dítě dosáhlo cíle, má doma trochu písku – vlastního. Nemám nic proti bohatství, úspěchu v práci. Nic – je to příjemné. Mělo by to být vzrušující , ale ne první a jediné. Poté je to hloupé. Pomyslíme-li na časové omezení naší duše v tělech.

Chudoba je druhým extrémem. Je nepříjemná. Je špinavá,hladová a nepohodlná. Vyžívat se v chudobě je lenost a nedostatek hravosti. Dělat z chudoby ctnost je nesmysl. Život, tak jak ho známe, je hra. V té iluzorní rovině, světě mysli, je to hrou. Divadelním představením. Hrajte dobře, se zaujetím a vášní. Buďte nechutně bohatí a úspěšní, pokud to dokážete. Pokud ne, pokud vás to nebaví, buďte chudí. Ale nedovolte vaší mysli vás týrat, honit a cepovat. Odmítněte tento přístup. Protože jednoho dne vše hmotné ztratíte a hmotné se o sebe samo postará. Neexistuje vlastnictví hmoty. Auta zreznou, domy zchátrají, počítače zestárnou. Vše se vrátí tam, odkud to přišlo. Je to jenom hra.

Pokud si vyšetříte chvíli času, podívejte se nad hlavu. Podívejte se, jak je vesmír velkolepý. Podívejte se na přírodu, staňte se chvíli stromem v lese. Podívejte se na zázrak narození květiny, narození dítěte. Podívejte se na své tělo, do barevného atlasu těla. Kochejte se jeho dokonalostí. Žijeme ve světě neuvěřitelné dokonalosti, ve světě zázraků. Vše nám bylo darováno, byli jsme položeni do ráje. Je potřeba ho vidět, s dětskou nevinností a vnímavostí. Není potřeba mu porozumět, nemusíme znát každičký detail tvoření. Ani to nedokážeme, není to záměrem. Na to je jeden lidský život příliš krátký a hlavně, není to zapotřebí. Mysl je iluze, kariéra je hra, hromadění majetku je sběratelská vášeň, motivace je šílenství, překotné vstřebávání informací je duševní nemoc, sebevědomí a sebeúcta je škemrání o lásku druhých, mnohdy cizích a necitelných lidí, potřebnost a důležitost je odtržení od celku.

Celek, vědomí si celku, neoddělitelnost - je realitou. Jsme sice malou součástí, atomem, smrtelným tvorem, ale přesto, jsme nejdůležitějším článkem Stvořitele. Bez nás, bez každého z nás, by celek již nebyl celkem. Nekonečný řetěz, který přijde o jeden jediný článek, již není nikdy tím, čím byl. Nekonečným řetězem, jedním celkem. Jednotou. Vše nám společně patří. Nezpochybnitelně. Patří nám celý vesmír, všechny galaxie, naše Země.

A nakonec, vše je jeden obrovský, nekonečný, dokonalý oceán energie. Je-li tisíce kapek vymrštěno vlnou do prostoru nad oceánem, vždy se po nějakém čase vrátí zpět do vodní masy. Oceán počká, nezpanikaří. Kapky se totiž nemají kam jinam vrátit. Gravitace je neúprosná.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO Kundalini meditace je blahodárnou meditací pro moderního člověka – přestimulovaného různými podněty z venčí, žijící sedavým způsobem života a s hyperaktivní myslí. Vrací nazpátek k sobě, odlehčuje od napětí a vrací tělo-mysl zpátky do rovnováhy.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
03.02.2019 OSHO Love Praha Ha OSHo Meditační mejdan No.12. OSHO meditace, tanec, smích, hodování, potkávání se v tichu i oslavě, sdílení s přáteli,…. prostě nedělní Zorba-Buddha…:)
06.02.2019 OSHO Love Praha Ha Protančím se do ticha. Jak se může meditace stát součástí vašeho každodenního života? Meditace je tanec, meditace je cítit, meditace je být ve spojení se sebou. A to nás právě učí OSHO techniky, které dokazují, že meditace může být hravá, lehká a zábavná.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
15.03.2019 Osho ShangriLa Bardo. 15.-18.3. Lektor: Amar, cena: 4750
16.03.2019 OSHO Love Praha Ha Od medikace k meditaci. Seminář s Transomatickým léčením a OSHO meditacemi s Prem Yatrim Medikace pečují o tělo a meditace o ducha a mysl. Tělo a mysl jsou dva aspekty celistvosti. Fungují spolu jako jeden systém tělo-mysl.Meditace je léčení.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
18.03.2019 OSHO Love Praha Ha Rozpomínám si na sebe. Večírek s OSHO meditacemi v Maitrea. Někdy se snad i zahlédneme, ale lekneme se toho, nelíbí se nám to a tak právě OSHO meditace jsou velmi vhodné pro schopnost setrvat a podívat se ještě dál. Až tam, kde jsme opravdoví MY. A to vše
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce