Hafíz : Otázky ?

Hafiz 08.01.2004

Náš život se točí kolem otázek a odpovědí. Neustále. Mysl tak pracuje. Pouze ve dvou rovinách. Ptá se po motivaci. Hledá skryté úmysly. Táže se :“ Jaká je motivace slov, písma. Přinese mi radost nebo bolest a strach, zklamání“? Toužíme dát přednost radosti, vědomě. Přesto strach je silnější. Vyhnutí se strachu je silnějším podnětem než potencionální získání radosti. A proto reagujeme různým způsobem

Přečteme si článek člověka, kterého neznáme. Ptáme se po motivaci. Vyvstávají otázky. Myslí to s námi pisatel dobře, je láskyplný, vyrovnaný člověk ? Nebo je sebestředný, vychloubačný, panovačný a manipulativní?

Ptáme se. Mysl nesnese vakuum za otázkou. Musí znát odpověď, jakoukoliv. Absence odpovědi je strach, neznámo. Nevíme, co to pro nás může znamenat. A proto ty zuřivé útoky na články neznámého člověka. Mysl rozhodla. Ať správně, nebo ne, na tom nezáleží. Zvolila nebezpečí a strach. Je to mesiáš, nový fanatický vůdce, láká nás do sekty, bude po nás něco chtít, je nebezpečné s ním setrvávat? Strach. Mnohdy neopodstatněný.

Srdce nepřemýšlí tímto způsobem. Nepřemýšlí vůbec. Nemá mozek. Srdce pouze vycítí a pokud objeví lásku a horoucí energii, otevře se. Odevzdá se. To mysl neumí. Proto srdce a vnímání, ve vztahu k smyslovému chápání a logice mysli, jsou dva naprosto oddělené, cizí světy. Srdce nás obvykle navede k duchovní cestě. Cítíme prázdnotu, cítíme nedostatek naplnění, něco schází. Rozum neví co to je, i když poslouchá velmi pečlivě. A rozum rozhýbe naše konání a my začneme vědomě hledat. Něco neznámého, srdce to chce. Rozum vládne. Vybíráme knihy, hudbu a duchovní semináře. Ptáme se po vzdělání lektorů, chceme reference, a hlavně, chceme být baveni. Proto semináře bez vzrušujících programů nemají šanci. Tiché meditace jsou jedem pro naší mysl. Něco se musí dít, něčeho se musí dosahovat. Jsme ochotni obětovat svůj čas a učit se. Očekáváme, že se v budoucím čase něco úžasného stane. To je cesta mysli. Je hlučná, nervózní, uspěchaná a zábavná. Mysl se opět ptá a zároveň si odpovídá. Ano, ten víkendový seminář byl velmi povedený. Byla tam skvělá parta lidí a s mými emocemi bylo vlídně zacházeno. Cítila jsem, že jsem dobře přijímána, respektována a snad i milována. Nic jsem nezkazila a nikoho neurazila. Duchovní cesta nemá nic společného s myslí. Můžeme získat hodně pro sebe. Můžeme být klidnější, soustředěnější, přátelštější. Můžeme se naučit nové techniky, můžeme se sami stát lektorem a ohromovat nováčky. Budovat sebevědomí, důležitost. Můžeme. Ale to může udělat i zdatný psychoterapeut. Proč by nemohl? Všechny kurzy, které jsem navštívil byly plné lidí , kteří nehledali až tak nějaké konečné poznání, ale útěchu a vlídnost. Hledali dobré lidi a mnohdy je našli. Hledali přívětivé okolí. Je to duchovní cesta ? Vede k poznání a konečnému prohlédnutí ? Sami si odpovězte.

Nejvzácnějším učením je učení beze slov. Je to velmi prosté. Protože, když scházejí slova, techniky a učení, když je mysl odstavena, začíná poslouchat srdce, cítěním, prožíváním. Mysl velmi lehce přehluší srdce a srdce nemá tak ostré lokty. Proto je vztah mistra a žáka milostným spojením, beze slov. Ale mistr musí být mistrem a to znamená, musí být pokorným a něžným sluhou žáka. Žák totiž není žákem, ale sám velkým učitelem mistra. A pokud mistr je hlučným a povýšeným, je sám ubohým a zbloudilým.

Osvícení je zvláštním stavem. Je známým, mnohokrát bylo popsáno. Osvícení je naprostým, konečným odevzdáním se existenci. Není vyšší autority, krásnější krásy, inteligentnější inteligence a vroucnější srdce. Existence, vesmír, Bůh - vše vytvořil. Přírodu, zvířectvo, lidstvo, hvězdy, slunce, měsíc, oblaka, vítr, dobro i zlo. Vše. My se mylně domníváme, že nám něco patří. Jsme osamocenou zmrzlou vločkou na hladině obrovského oceánu. Domníváme se, že jsme jedineční a oddělení. Nejsme. Jednoho dne se rozpustíme do svého domova. Protože naše duše nemá pochybnosti kam patří. Sami spatříme světlo nekonečného světa, samotné Existence. Cesty jsou výplodem mysli, čas není potřebný, duchovní sláva a vzdělání zbytečné. Je to cizí území, zabloudili jsme. Hledáme na nesprávném místě, pokud je mysl naším mistrem. A má motivace? Sami si odpovězte a odpovědi budou různé, samozřejmě. Různé, ale pravdivé. Pro každého z nás.

Když přijde čas, otázky již vyřčené, zmizí. A odpovědi se již nemusí narodit. Hledající se přetaví ve vlastního Mistra. Nikdy ho nemusel hledat. Mistr je vždy přítomen v každém z nás a připraven se zhmotnit.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO Kundalini meditace je blahodárnou meditací pro moderního člověka – přestimulovaného různými podněty z venčí, žijící sedavým způsobem života a s hyperaktivní myslí. Vrací nazpátek k sobě, odlehčuje od napětí a vrací tělo-mysl zpátky do rovnováhy.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
03.02.2019 OSHO Love Praha Ha OSHo Meditační mejdan No.12. OSHO meditace, tanec, smích, hodování, potkávání se v tichu i oslavě, sdílení s přáteli,…. prostě nedělní Zorba-Buddha…:)
06.02.2019 OSHO Love Praha Ha Protančím se do ticha. Jak se může meditace stát součástí vašeho každodenního života? Meditace je tanec, meditace je cítit, meditace je být ve spojení se sebou. A to nás právě učí OSHO techniky, které dokazují, že meditace může být hravá, lehká a zábavná.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
15.03.2019 Osho ShangriLa Bardo. 15.-18.3. Lektor: Amar, cena: 4750
16.03.2019 OSHO Love Praha Ha Od medikace k meditaci. Seminář s Transomatickým léčením a OSHO meditacemi s Prem Yatrim Medikace pečují o tělo a meditace o ducha a mysl. Tělo a mysl jsou dva aspekty celistvosti. Fungují spolu jako jeden systém tělo-mysl.Meditace je léčení.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
18.03.2019 OSHO Love Praha Ha Rozpomínám si na sebe. Večírek s OSHO meditacemi v Maitrea. Někdy se snad i zahlédneme, ale lekneme se toho, nelíbí se nám to a tak právě OSHO meditace jsou velmi vhodné pro schopnost setrvat a podívat se ještě dál. Až tam, kde jsme opravdoví MY. A to vše
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce