Hafíz : Vyjímečnost

Hafiz 06.01.2004

Co v nás probouzí pocit vyjímečnosti? Co pro nás znamená duchovní cesta? Proč se zabýváme duchovnem? Co leží na konci cesty ? Co děláme, proč to děláme? Existuje velké množství duchovních nauk, náboženství, technik. Často dělíme praktikující na začátečníky, pokročilé, mistry a učitele.

Zúčastnil jsem se třídenního semináře tibetského buddhismu. Neznal jsem nikoho, protože nepraktikuji tuto cestu. Bylo tam velké množství lidí. Přijeli kvůli své duchovní, světově známé, tibetské učitelce. Velmi dobře si pamatuji na první sezení. Lidé se usadili ve velké místnosti a - čekali. Bylo cítit velké rozechvění a soustředění, ticho. Zpozoroval jsem velmi striktní rozdělení na nově příchozí – cizí neškodné elementy, začátečníky a pokročilé. Každé skupině náležel určitý prostor v místnosti – posvátný a neporušitelný. Nemohlo to být jinak.

Učitelka přišla, prostředkem mezi špalírem přítomných. Všichni povstali, nešlo to jinak. Situace to vyžadovala. Vzdát úctu povstáním. Vstal jsem také. Nejsem rebel, nejsem neslušný k projevované úctě. Učitelka se důstojně a pomalu posadila na barevně vyzdobený vyvýšený stupínek a začala mluvit. Silným hlasem, nekompromisním. Vyzařovala pronikavou auru.

Její žáci hltali každé její slovo. Její autorita byla absolutní, nezpochybnitelná. Po chvíli se podívala na stranu pokročilých, měkce a přátelsky. Ti, kteří byli přímo zasaženi, upadali do traumatu vděčnosti a pokory. Rozdělení bylo velmi zřetelné a dané. Neměl jsem pocit, že se mně také musí dostat nějaké zvláštní pozornosti, ale byl jsem vzduch. Neškodný, neviditelný vzduch. Případná, nově nalezená touha nebýt vzduchem v této skupině znamenalo jediné. Stát se postupem času jedním z nich. Dělat tuto cestu tak dlouho, až by mně učitelka časem dokázala registrovat. Opakující se tvář. Musel bych se stát začátečníkem, vstřebat doktrínu učení, čekat a pracovat na sobě. Zvláštní. Viděl jsem ve tvářích pokročilých pocit vyjímečnosti. Odměny za těžkou práci kterou vykonali. Jejich vyjímečnost byla živena pyramidním systémem. Z nejnižší základny pocitem vlídné nadřazenosti nad nováčky a z vršku pozorností milovaného gurua. To je cesta. Jedna z cest. Pohodlná a bezpečná. Jediné, co je třeba obětovat je čas a část vnitřní svobody. Je to jednoduché. Tak pracuje většina duchovních skupin. Kastovně. Tak se buduje pocit vyjímečnosti na specifických duchovních mapách. Je to cesta rozumu a mysli. Cesta poslušné a oddané disciplíny. Široká rovná silnice. Bůh není přítomen. Bůh je někde daleko za časovým horizontem.Bůh je slíbená odměna. Jen pro vytrvalé a věrné. Odjel jsem ten samý den. Musel jsem. Cítil jsem zatuchlou podřízenou energii slepého uctívání.

Neodsuzuji, respektuji. Je problém zbavit se pocitu vyjímečnosti, pokud jednou přijde. Vyjímečnost je vášnivým milencem naší mysli. Mysl touží být vyjímečná. Prezident, premiér, ředitel nadnárodní korporace, skvělý milenec, slavná osobnost. Protože vyjímečnost může vyprodukovat pocit lásky, potřeby a užitečnosti – nepostradatelnosti. Vyjímečnost je slepou uličkou pochopení, je zmrzlou rybou v horském vodopádu, je koncem cesty. Pochopením je spatření vyjímečnosti v každém, koho potkáme. Lidé se nám dostávají do cesty z důvodu vyjímečnosti samotného života. Jsou učitelé, učí a ukazují. Neustále. Svým specifickým způsobem. A každý, koho máme potkat, nám předává moudrost k dosažení konečného poznání. Jsme-li pozorní a bdělí. Pokud oslepneme, budeme vidět pouze vysněné ikony naší mysli.

Uvidíme techniky, zvláštní schopnosti, magii. Jsou tu. Je možné je sebrat a ukojit naší vyjímečnost. Jsme svobodní, stvořitel nebude zasahovat, pokud ho nepotřebujeme vidět a slyšet. Vyjímečnost je sladká droga a opojení orgasmické. Vyjímečný jedinec nemůže být sám. Jeho úžasný pocit je velmi křehký, živený pouze pozitivní odezvou viditelného okolí. Umřel by, pokud by se stal poustevníkem. Nevydržel by sám se sebou. Jeho život by se rozpadl do bolestivé křeče samoty a opuštěnosti.

A přitom existence, Bůh,je nádherným, zábavným, inteligentním a něžným společníkem. Nemůžete se nudit. Pokud se odevzdáte. Úplně. Pokud všechno vložíte do jeho rukou. Všechno. Svůj celý život, své rozhodování a vřelou lásku. Poté budete bezpečně vyzdvižení do hvězdného prostoru, spočinete v náručí milujících vesmírných rodičů.

Vyjímečnost názoru ? Ano, pro mysl určitě. Mysl se nikdy nevzdá svých záměrů. Vždy bude znovu a znovu vstupovat do krajiny našeho odevzdání a rozhodnutí. Neúprosný okupant, našeptávač a zdatný soupeř. Bude nás stále zachycovat v okamžicích naší nepřítomnosti. Mysl taková je. Pozorujme svoji mysl. Jde to. Začněme ji poznávat a poznání mysli je mocná zbraň naší přítomnosti. Její léčky a vpády budou ztrácet na důrazu a my ji dokážeme snadněji zahánět zpět. Stále lehčeji.

Vyjímečné poselství – samozřejmě. Bude to zde stále. Každý přátelský akt ji bude povzbuzovat. Každé nepřátelství srážet, bolestivě. Nepřátelství, zpochybnění, zesměšnění, přehlížení léčí šílenství pocitu vyjímečnosti, daruje pokoru, sklání hlavu a rozšiřuje citlivost.

Dvě cesty – cesta mysli a cesta srdce. Cesta vyjímečnosti, znalostí,příslušnosti a cesta pokory, odevzdání a ticha. Cesta viditelnosti a neviditelnosti. Cesta veřejná a cesta intimní. Cesta dosahování a cesta opouštění. Cesta slov a cesta mlčení. Cesta a necesta. Obojí je rozhodnutím v samotném počátku.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
06.01.2004 17:05
Diky.Antar

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
14.12.2017 OSHO Love Praha Ha Devageet osobní zubař Osho – přednáška o sebeléčení a sebetransformaci. Mimo jiné bude mluvit i o dentálních schůzkách a práci s Osho na jeho vlastním probuzení, o lásce a o vědomí, o meditací.Představí Transomatický Dialog -techniku pro rozpomenutí se.
15.12.2017 Lažany, 15.-17.12.2017 Meditační vikend s Amar v Karavanserai. Je to skvělá příležitost ponořit se do vnitřní hloubky. Použijeme Oshovy aktivní meditace a také tiché meditace. Společně vytvoříme denní program, v němž bude prostor pro vaše přání.
15.12.2017 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.12.2017 OSHO Love Praha Ha Devageet osobní zubař Osho – přednáška o sebeléčení a sebetransformaci. Mimo jiné bude mluvit i o dentálních schůzkách a práci s Osho na jeho vlastním probuzení, o lásce a o vědomí, o meditací.Představí Transomatický Dialog -techniku pro rozpomenutí se.
27.12.2017 Osho ShangriLa Porod. 27.12.2017 -1.1.2018 Lektor: Bhagat, cena: 7150
31.12.2017 OSHO Love Praha Ha OSHO Love Silvestr: „no East, no West, we are One“ Spolu s přáteli z jiných kultur a jiných jazyků vás zveme na oslavu. Ochutnávka OSHO meditativních terapií, meditace: Kundaliní, Večerní setkání s Oshem, Půlnoční most. A spousta muziky, tance, sdílení.
07.01.2018 Praha 1 Meditativní terapie OSHO Born Again! 7-denní proces (2h denně od 19:00), při kterém se znovu spojíte s dětskými kvalitami jako spontánnost, radost, ticho, vitalita, zvědavost hravost. Během druhé hodiny budete sedět v tichu.
10.01.2018 OSMC Lažánky UMĚNÍ ODPUSTIT-tantrický trénink. Pracujte na svém vztahu, tvořte lásku a harmonii. Jak opravdu odpustit sobě i partnerovi. Prožijete způsoby hlubokého odpuštění a naučíte se posvátný rituál Išta deva tantra, který osvobozuje.
19.01.2018 Lažany 19.-21.1.2018 Meditační vikend s Amar v Karavanserai. Je to skvělá příležitost ponořit se do vnitřní hloubky. Použijeme Oshovy aktivní meditace a také tiché meditace. Společně vytvoříme denní program, v němž bude prostor pro vaše přání.
09.02.2018 Osho ShangriLa NLP Practitioner a hypnóza podle Ericksona - výcvik. zahájení 9.-14.2. Lektor: Bhagat, cena: zašleme podrobnosti na požádání
16.02.2018 Osho ShangriLa Oceánská matka. 16.-18.2. Lektor: Sananda, cena: 3250
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce