Hafíz : Vyjímečnost

Hafiz 06.01.2004

Co v nás probouzí pocit vyjímečnosti? Co pro nás znamená duchovní cesta? Proč se zabýváme duchovnem? Co leží na konci cesty ? Co děláme, proč to děláme? Existuje velké množství duchovních nauk, náboženství, technik. Často dělíme praktikující na začátečníky, pokročilé, mistry a učitele.

Zúčastnil jsem se třídenního semináře tibetského buddhismu. Neznal jsem nikoho, protože nepraktikuji tuto cestu. Bylo tam velké množství lidí. Přijeli kvůli své duchovní, světově známé, tibetské učitelce. Velmi dobře si pamatuji na první sezení. Lidé se usadili ve velké místnosti a - čekali. Bylo cítit velké rozechvění a soustředění, ticho. Zpozoroval jsem velmi striktní rozdělení na nově příchozí – cizí neškodné elementy, začátečníky a pokročilé. Každé skupině náležel určitý prostor v místnosti – posvátný a neporušitelný. Nemohlo to být jinak.

Učitelka přišla, prostředkem mezi špalírem přítomných. Všichni povstali, nešlo to jinak. Situace to vyžadovala. Vzdát úctu povstáním. Vstal jsem také. Nejsem rebel, nejsem neslušný k projevované úctě. Učitelka se důstojně a pomalu posadila na barevně vyzdobený vyvýšený stupínek a začala mluvit. Silným hlasem, nekompromisním. Vyzařovala pronikavou auru.

Její žáci hltali každé její slovo. Její autorita byla absolutní, nezpochybnitelná. Po chvíli se podívala na stranu pokročilých, měkce a přátelsky. Ti, kteří byli přímo zasaženi, upadali do traumatu vděčnosti a pokory. Rozdělení bylo velmi zřetelné a dané. Neměl jsem pocit, že se mně také musí dostat nějaké zvláštní pozornosti, ale byl jsem vzduch. Neškodný, neviditelný vzduch. Případná, nově nalezená touha nebýt vzduchem v této skupině znamenalo jediné. Stát se postupem času jedním z nich. Dělat tuto cestu tak dlouho, až by mně učitelka časem dokázala registrovat. Opakující se tvář. Musel bych se stát začátečníkem, vstřebat doktrínu učení, čekat a pracovat na sobě. Zvláštní. Viděl jsem ve tvářích pokročilých pocit vyjímečnosti. Odměny za těžkou práci kterou vykonali. Jejich vyjímečnost byla živena pyramidním systémem. Z nejnižší základny pocitem vlídné nadřazenosti nad nováčky a z vršku pozorností milovaného gurua. To je cesta. Jedna z cest. Pohodlná a bezpečná. Jediné, co je třeba obětovat je čas a část vnitřní svobody. Je to jednoduché. Tak pracuje většina duchovních skupin. Kastovně. Tak se buduje pocit vyjímečnosti na specifických duchovních mapách. Je to cesta rozumu a mysli. Cesta poslušné a oddané disciplíny. Široká rovná silnice. Bůh není přítomen. Bůh je někde daleko za časovým horizontem.Bůh je slíbená odměna. Jen pro vytrvalé a věrné. Odjel jsem ten samý den. Musel jsem. Cítil jsem zatuchlou podřízenou energii slepého uctívání.

Neodsuzuji, respektuji. Je problém zbavit se pocitu vyjímečnosti, pokud jednou přijde. Vyjímečnost je vášnivým milencem naší mysli. Mysl touží být vyjímečná. Prezident, premiér, ředitel nadnárodní korporace, skvělý milenec, slavná osobnost. Protože vyjímečnost může vyprodukovat pocit lásky, potřeby a užitečnosti – nepostradatelnosti. Vyjímečnost je slepou uličkou pochopení, je zmrzlou rybou v horském vodopádu, je koncem cesty. Pochopením je spatření vyjímečnosti v každém, koho potkáme. Lidé se nám dostávají do cesty z důvodu vyjímečnosti samotného života. Jsou učitelé, učí a ukazují. Neustále. Svým specifickým způsobem. A každý, koho máme potkat, nám předává moudrost k dosažení konečného poznání. Jsme-li pozorní a bdělí. Pokud oslepneme, budeme vidět pouze vysněné ikony naší mysli.

Uvidíme techniky, zvláštní schopnosti, magii. Jsou tu. Je možné je sebrat a ukojit naší vyjímečnost. Jsme svobodní, stvořitel nebude zasahovat, pokud ho nepotřebujeme vidět a slyšet. Vyjímečnost je sladká droga a opojení orgasmické. Vyjímečný jedinec nemůže být sám. Jeho úžasný pocit je velmi křehký, živený pouze pozitivní odezvou viditelného okolí. Umřel by, pokud by se stal poustevníkem. Nevydržel by sám se sebou. Jeho život by se rozpadl do bolestivé křeče samoty a opuštěnosti.

A přitom existence, Bůh,je nádherným, zábavným, inteligentním a něžným společníkem. Nemůžete se nudit. Pokud se odevzdáte. Úplně. Pokud všechno vložíte do jeho rukou. Všechno. Svůj celý život, své rozhodování a vřelou lásku. Poté budete bezpečně vyzdvižení do hvězdného prostoru, spočinete v náručí milujících vesmírných rodičů.

Vyjímečnost názoru ? Ano, pro mysl určitě. Mysl se nikdy nevzdá svých záměrů. Vždy bude znovu a znovu vstupovat do krajiny našeho odevzdání a rozhodnutí. Neúprosný okupant, našeptávač a zdatný soupeř. Bude nás stále zachycovat v okamžicích naší nepřítomnosti. Mysl taková je. Pozorujme svoji mysl. Jde to. Začněme ji poznávat a poznání mysli je mocná zbraň naší přítomnosti. Její léčky a vpády budou ztrácet na důrazu a my ji dokážeme snadněji zahánět zpět. Stále lehčeji.

Vyjímečné poselství – samozřejmě. Bude to zde stále. Každý přátelský akt ji bude povzbuzovat. Každé nepřátelství srážet, bolestivě. Nepřátelství, zpochybnění, zesměšnění, přehlížení léčí šílenství pocitu vyjímečnosti, daruje pokoru, sklání hlavu a rozšiřuje citlivost.

Dvě cesty – cesta mysli a cesta srdce. Cesta vyjímečnosti, znalostí,příslušnosti a cesta pokory, odevzdání a ticha. Cesta viditelnosti a neviditelnosti. Cesta veřejná a cesta intimní. Cesta dosahování a cesta opouštění. Cesta slov a cesta mlčení. Cesta a necesta. Obojí je rozhodnutím v samotném počátku.Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
06.01.2004 17:05
Diky.Antar

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
24.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO Kundalini meditace je blahodárnou meditací pro moderního člověka – přestimulovaného různými podněty z venčí, žijící sedavým způsobem života a s hyperaktivní myslí. Vrací nazpátek k sobě, odlehčuje od napětí a vrací tělo-mysl zpátky do rovnováhy.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
03.02.2019 OSHO Love Praha Ha OSHo Meditační mejdan No.12. OSHO meditace, tanec, smích, hodování, potkávání se v tichu i oslavě, sdílení s přáteli,…. prostě nedělní Zorba-Buddha…:)
06.02.2019 OSHO Love Praha Ha Protančím se do ticha. Jak se může meditace stát součástí vašeho každodenního života? Meditace je tanec, meditace je cítit, meditace je být ve spojení se sebou. A to nás právě učí OSHO techniky, které dokazují, že meditace může být hravá, lehká a zábavná.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
15.03.2019 Osho ShangriLa Bardo. 15.-18.3. Lektor: Amar, cena: 4750
16.03.2019 OSHO Love Praha Ha Od medikace k meditaci. Seminář s Transomatickým léčením a OSHO meditacemi s Prem Yatrim Medikace pečují o tělo a meditace o ducha a mysl. Tělo a mysl jsou dva aspekty celistvosti. Fungují spolu jako jeden systém tělo-mysl.Meditace je léčení.
17.03.2019 Praha Pro ty, kdo už někdy byl na celodenní akci Emoční fitness CZ nebo na AUM meditaci z Osho Humaniversity je tu pozvánka na EF Intensive. Žádní nováčci, pouze zkušení. Intenzivní a kratší verze AUMu. Jarní emoční detox, příprava na změny a nový prostor.
18.03.2019 OSHO Love Praha Ha Rozpomínám si na sebe. Večírek s OSHO meditacemi v Maitrea. Někdy se snad i zahlédneme, ale lekneme se toho, nelíbí se nám to a tak právě OSHO meditace jsou velmi vhodné pro schopnost setrvat a podívat se ještě dál. Až tam, kde jsme opravdoví MY. A to vše
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce