Sw. Alok Bhagat: Blesk se neptá předtím, než udeří

God 22.10.2001
Otázka zda zůstat s mistrem po tom co opustí svoje tělo nebo zda hledat nového mistra je pro žáka jednou z nejdůležitějších - možná, že nejdůležitější vůbec. Když zvážím těch mnoho pohledů a zkušeností mých přátel, kteří se se mnou o ně podělili, zjišťuji, že nejde o otázku toho, co je správné nebo špatné.
Bhagat Já jsem pořád s Oshem. Chci tím říci, že jsem se doposud nerozhodl zda zůstat, nebo začít pracovat s jiným Mistrem. Cítím, že pro mnoho mých přátel se něco důležitého stalo, když jsou teď s jinými mistry, poté co Osho odešel. Já se však necítím zasažen žádným z nich, a hledat nějakého mi připadá absurdní.

Možná to mohu lépe vysvětlit, když řeknu víc o mém setkání s Oshem.

Účastnil jsem se své první skupiny - dechových cvičení v nesannyasinské skupině v roce 1982. Byla to dobrá zkušenost, a brzy jsem poznal, že je to něco pro mně. Věděl jsem také, že neriskuji, a tak jsem se přihlásil na další skupinu hned za čtrnáct dní v Sneha Rajneesh Sannyas Ashram na bavorském venkově. ©el jsem do toho naplno, převalilo mně to jako ohromná vlna. Nevěděl jsem co si myslet nebo nemyslet, jen jsem cítil velkou úlevu.

Na konci jsem šel za vedoucím skupiny, neuvědomujíc si, že chce být sám (později jsem si uvědomil, že jsem něco tušil, ale nevěděl jsem jak se zachovat), abych ho objal ho a poděkoval mu. Otevřel se za okamžik; přátelsky se na mně podíval, objali jsme se - bylo to jako kdyby do mně udeřil blesk - vedoucí zmizel a přede mnou stál Osho s jeho rozpustilým soucitným úsměvem. Na nic jsem nemyslel. Nebylo tam žádné myšlení, žádné cítění - nebylo tam nic. Jediná věc, kterou jsem v tom okamžiku věděl, byla, že se chci stát sannyasinem. Stalo se to právě v tom okamžiku. Nebyl jsem to já, kdo přemýšlel, rozhodoval se, doufal, nebo něco takového - stalo se to samo. Bylo na mně, jestli se tomu poddám, nebo jestli s tím budu bojovat. Bylo mi to jasné v tom okamžiku, třebaže jsem ještě dva týdny chodil okolo, než jsem si řekl o sannyas. Přijal jsem sannyas v modrých džínech - v té době se stále ještě nosila červená a mala - až později jsem slyšel, že spoustu lidí sannyas nedostalo, protože neměli červené šaty nebo i z jiných důvodů.

To co se stalo bylo úplně mimo můj svět, vůbec mně však nenapadlo říct ne.

Osho mně zasáhnul.

Jak to mohl udělat? Jak se o mně mohl dozvědět? Jak k tomu mohl dospět? Netuším jak Mistr dělá svoji práci, jenom jsem viděl, že to udělal. Nebyl jsem to já, kdo cokoliv dělal. A když se podívám zpět, jaký jsem byl, jenom se divím, jak se mohl dostat skrz všechny mé ochranné vrstvy a zasáhnout mně tak hluboko, že jsem požádal o sannyas nějakého indického guru bez jakékoli předešlé zkušenosti.

Dnes je to už 18 let. Osho opustil svoje tělo před 10ti lety a je stále mým mistrem. Ne protože jsem se rozhodl u něj zůstat, ale protože to tak prostě je. Žádný jiný mistr mně nezasáhnul jako on - co dělat? Nebyl jsem to nebyl já, kdo "to" před 18ti lety udělal a teď to taky nemohu udělat, ačkoli je někdy trochu nepohodlné, že je Osho stále mým mistrem. Nebylo by přece jenom snazší, více společenské, více otevřené, jít s přáteli za jiným, nedávno osvíceným, mít zase někoho, kdo bude sedět před námi?

Jednou jsem jel na setkání s Sogyal Rinpoche, jehož knihy miluji, a těšil jsem se z jeho přítomnosti, tak jak to obvykle je, když potkám lidi z Tibetu. Vždycky se cítím jako doma, vnitřní mír vyzařuje z jejich přítomnosti. Jsou přátelští, výborní, možná díky tomu, že prožily již mnoho životů. Ale nikdo z nich se nedotknul té pravé vrstvy ve mně.

Je to ale jako chůze po velmi tenkém ledě, po tom co jsem od Něj osobně slyšel jaký je rozdíl mezi bytím s Mistrem a bytím součástí organizovaného náboženství. Jako koordinátor Oshova meditačního centra, komunikuji se všemi "oficiálními" Oshovými institucemi, a často vůbec nevím, co si myslet o tom, co se děje. Vím jen jednu věc: On je stále ve mně a já mohu pouze jít svou cestou, ostražitý jak jen to je možné a brát cokoliv co přichází jako příležitost k růstu.

Ten okamžik , kdy jsem byl zasažen bleskem osvíceného Mistra určil běh mého života. Od té doby žiji v sannyasinském světě , sdílím s jinými to co jsem od Něho dostal za všechny ty roky - a nevidím žádný konec. Má mysl se někdy opravdu "zblázní", když se dívám na svět, na svůj život, a na to co já dělám v tomhle světě. Vyžaduje si to důvěru, říkat znovu a znovu ano, a říkat znovu ano. Zdá se, že ten blesk mi dal hodně energie, ačkoli to nemohu cítit nebo poznat přímo.

Pamatuji si na jednu starou Sufi povídku:

Sufi mistr - Jalaluddin Rumi - jednou vzal své žáky k poli. Na poli bylo osm jam, ale v žádné nebyla voda; celé pole bylo k ničemu. Žáci se mistra zeptali, "Mistře, proč jsi nás sem přivedl?"

On řekl, " abych Vás něco naučil. Tenhle rolník chce vykopat studnu. Kope osm stop, deset stop, pak ho to ale přestane bavit, začne si myslet, že tohle místo není to pravé; je z toho otrávený, tak začne kopat na jiném místě. Takhle to dělá dokola celý rok - zničí celé pole ale ani z jedné jámy se nestane studna. Kdyby však celý rok kopal na stejném místě, jáma by byla hluboká sto stop." Jalaluddin řekl svým žákům, "pamatujte si toto - to samé se týká našeho vnitřního světa" (This is it, kapitola 2)

Pamatuji si, že Osho řekl, že je to Mistr kdo přitahuje svoje žáky; žáci si nevolí mistra. S tím absolutně souhlasím, a když se podívám kolik jsem od Osha dostal, jak otevřel můj život, jak bych mohl nebýt vděčný a oddaný? Cokoliv co mohu sdílet s lidi, je malé poděkování Jemu za to, co jsem od Něj dostal.

Jestliže se něco stane pro mé přátele v přítomnosti jiných Mistrů, kdo jsem já abych to posuzoval? Jestliže by se něco stalo pro mě s někým jiný, doufám, že budu mít odvahu ještě jednou to následovat. Mám pocit, že tady stojím otevřený, prázdné ruce, a že mohu pouze kráčet podél cesty mého života tak, jak přichází. Cítím se hluboce vděčný Oshovi.

Jméno, které mně On dal , Swami Alok Bhagat, znamená "Stoupenec na cestě lásky." Indové obyčejně používají kratší překlad: "Oddaný stoupenec".

Co jsem doposud porozuměl je toto: Nejde tu o osobu, které se cítíte být oddáni - on je jen záminka - jde o tu zkušenost samou. Ale tu zkušenost můžete získat, až když najdete svého Mistra.

shangri.la@sannyas-on.net

Přeložil Jarda Anděl, korekturu udělal Arči

Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.
19.11.2004 16:24
EDGAR ALLAN POE: HAVRAN Jednou o půlnoci, maje horečku a rozjímaje nad divnými sva…

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
22.06.2018 Osho ShangriLa Více než dotek, úroveň 1. 22.-27.6. Lektor: Praphulla, cena: 9750
28.06.2018 Skalka 22 ČAS PRO LÁSKU A SAMOTU – DYNAMIKA VZTAHU se Sugandho. Seminář věnovaný zkoumání dynamiky vztahu – pro páry i jednotlivce
30.06.2018 Osho ShangriLa Oslava s hudbou a meditací. 30.6.-1.7. Lektor: Shangri La Team, cena: 1150
14.07.2018 Praha 2 Zdravé hranice - OSHO aktivní meditace & jóga v Magnolia centru, sobotní dopolední workshop pro ženy na téma Zdravé hranice, s Adél Obermajerovou.
19.07.2018 Osho ShangriLa Tantra. 19.-22.7. Lektor: Gabriela Víchová Římská, cena: 4650
28.07.2018 Osho ShangriLa Oshova Mystická růže. 28.7.-18.8. Lektor: Amar, cena: 18550
11.08.2018 Praha 2 Jemná síla citlivosti - OSHO aktivní meditace & jemná jóga pro ženy. Sobotní dopolední workshop s Adél Obermajerovou.
24.08.2018 Osho ShangriLa Esence vztahu. 24.-29.8. Lektor: Bhagat, cena: 7250
05.09.2018 Osho ShangriLa Od karmy do vědomí. 5.-9.9. Lektor: Bhagat, cena: 6150
08.09.2018 Praha 2 - Nové Město Láskyplné bytí v těle - OSHO aktivní meditace & jemná jóga pro ženy. Sobotní dopolední workshop s Adél Obermajerovou.
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce