Ma Dhyan Amiyo: Co to znamená uchovat Osha ve 24 karátové ryzosti?

God 20.10.2001
Přeloženo z anglického webzinu Osho Pulse

Co to znamená uchovat Osha ve 24 karátové ryzosti? Tato otázka mi poslední dobou vrtala hlavou - zejména po rozhovoru s členem Vnitřního Kruhu Swami Satya Vedant-em, právě na toto téma.

Nikdy jsem nesnášela autoritu. Vždy jsem věřila, že si věci dělám podle sebe. Vždy mě vytáčelo, když mi lidé říkali co mám psát, jak mám myslet, jak se mám vyjadřovat. A najednou se sám ocitám v situaci, kdy jsem obviňována, že dělám to samé ostatním. Hmmm. Zajímavé.

Tak co s tím? Co mám dělat?

Při řízení Oshova centra a při redigování časopisu, se s touto otázkou setkávám zas a zas: Co s ostatními mistry? Co s jinými tradicemi? Někdo se chce zmínit v tomto časopise o novém mistrovi. Někdo jiný zase chce, aby samozvaný osvícený mistr jiné tradice uspořádal satsang v tomto domě, v Osho Samarhoa Meditation Centre.

Co s tím?

Když někdo chce popsat novou cestu na těchto stránkách, anebo si posedět s novým mistrem v tomto domě, mé srdce říká "ne". A je to mé srdce? Může srdce vůbec někdy říci ne? Není to pouze moje kontrolující mysl, která chce potlačit úpřimné pátrání po pravdě, bez ohledu na to kam nás může zavést? Nejednám z pozice "náboženské mysli"? Bylo mi řečeno, že ano.

Když se takováto otázka objeví, nyní, když Osho již není ve svém těle, musím si ji zodpovědět sáma. Musím se podívat do svého nitra tak úpřimně jak jen jsem toho schopna, přiznat si svá vlastní omezení (která jsou ohromná) tak odvážně jak to jen jde a najít vlastní moudrost. Nyní, když už Osho není v těle, musím si důvěřovat více, než jakékoliv jiné lidské bytosti. Samozřejmě, že se pokoušela mi to říci, když byl ještě zde ve své lidské podobě.

V přímé písemné odpovědi na jednu z mých otázek jednou řekl: "Stát se Sanjásínem a být ve fyzické přítomnosti mistra je prvním krokem, ale nestačí to - pouze meditací se život stává smysluplným." Ano, to je dosti jasné. Následovala jsem jeho vedení? Ne, nenásledovala. Jako mnoho jiných lidí (jak tuším) jsem seděla zaplavena blažeností v jeho přítomnosti a nepracovala sám na sobě. A proto mne tak tvrdě zasáhl jeho odchod.

Skoro jsem to propásla. (Samozřejmě, někdy si říkám, že jsem to propásla - koho chci oklamat tím "skoro"?) V září 1989 před setkáním nově vzniklé meditaci Bratrstva Bílých Rób, Ananda nám v Budhově hale oznámila, že Osho je velice nemocný a že mu bylo minulou noc vytrženo několik zubů. "Ale dnes večer přijde," řekla. "Tak to nepropásněte."

Jak to řekla, tak mi přeběhl mráz po zádech. Moje oči zalily slzy. Najednou jsem věděla, co se děje. Osho umírá. A bylo to tady. Říkal nám, že se bude držet těla tak dlouho, jak jen to bude možné kvůli nám - ale byl stále unavenější. Blížil se ke konci svého času na zemi. Vzpomněla jsem si, jak říkal, že je potřeba se s ním hluboce spojit před tím než odejde, abychom mohli toto spojení udržet i po jeho odchodu. A najednou, v tento večer se moje ohromná nepoddajnost konečně uvolnila. Když Osho vyšel na pódium, tak křehký a přitom tak energický, zářící a plný světla, konečně jsem Ho nechala vejít.

Což mě přivádí zpět k otázce uchování Jeho přítomnosti a Jeho poselství ve 24 karátové čistotě. Jak to uděláme? Jsme schopni to udělat? Jsem toho já schopna? Já vím, že nejsem osvícená (na rozdíl od mnoha lidí, kteří jako by se líhli všude kolem), ale také vím, že jsem ochutnala něco velice vzácného. Jak Osho říká, "Můžu Vám dát tu chuť a ta chuť se potom o Vás postará." Co to znamená dovolit chuti, aby se o mne postarala? Já cítím, že pro mne to znamená uchovat tu chuť nezředěnou, nemíchat ji s ničím jiným.

Osho řekl: "Nezajímá mne pouze toto lidstvo, zajímá mne lidstvo jako takové. Uchovejte toto poselství ve 24 karátové ryzosti. A brzy budou přicházet lidé, pro které jste vytvořili chrám." Metafora s 24 karátovým zlatem je významná. 24 karátové zlato je čisté - s ničím nesmíchané. Když se nad tím zamyslím, jediné co mohu udělat je dovolit svému srdci aby mi řeklo, co se tím Osho pokoušel říci. A pro mne to znamená přesně to co řekl: uchovejte mne čistého, nemíchejte mne s jinými prvky.

Vzpomínám si jak říkal, že je lepší být na cestě s jedním mistrem. Když s ním nechcete být, fajn, jděte jinam a buďte s někým jiným. Ale nepobíhejte kolem mnoha mistrů najednou. Vzpomínám si jak říkal, že cesta s jedním mistrem je jako hledání vody pomocí jednoho vrtu. Nikdy nenajdete vodu pomocí mnoha mělkých děr.

Osho je můj mistr a jsem s ním tak úplně jak jen to dovedu. Řídím toto centrum a rediguji tento časopis abych mohla sdílet nepopsatelný záblesk podstaty. Měla jsem z Osha veliký strach, když byl ještě v těle. Byla jsem ztrnulá a nepřístupná, plná bolesti. Trvalo mi tak dlouho, než jsem si dovolila Ho cítit, že chci udělat všechno proto, abych uchovala tu chuť, kterou mi bylo nakonec dovoleno přijmout. Chci si ji pro sebe uchovat a (jestli mohu) podělit se s ostatními.

Ramakanta mne minulý rok pozvala do své Oshovi energetické školy v Kanadě, kde jsem se naučila mnoho o tom, jak tyto věci fungují. Naučila jsem se mnoho o tom jak energie uniká a jak se uchovává. V podstatě Ramakanta nám všem řekla: Jsme tady, abychom pracovali s Oshovou energií. To je druh energie, se kterou budeme pracovat. Jestli chcete pracovat s jinými energiemi, to je výborné, to je krásné, není na tom vůbec nic špatného. Ale to s čím tady pracujeme je Oshova energie. A jestliže je to pro vás nepřijatelné, můžete odejít.

Uau! Část mne si říkala: Je to dost odvážné co říká. A druhá část si myslela: Hmmmmm. To je zajímavé. Nechme se překvapit co se stane. A co se stalo bylo ohromující. Stalo se to, že jsem cítila Oshovu netělesnou přítomnost stejně silně, jako jsem toho byla schopna v Poone. Jaké požehnání, jaký dar: cítit to tak hluboce právě zde, v Kanadě, kde žiji. Tak jsem se naučila věřit tomu co zažívám v meditaci spíše než tomu co říká mysl že se stane. A co jsem se naučila během meditací v této škole bylo, abych uchovala Osha nerozředěného. A proto se o to pokouším.

To znamená uchovat tento dům, toto centrum a tento časopis pro Osha. To znamená dělat Oshovy meditace, sledovat Oshovy video záznamy, pořádat Oshovy oslavy. Osho je má velká životní láska a zůstanu ji věrná - a nezáleží na tom co si kdo myslí, včetně mne.

Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
18.12.2018 Kroměříž OSHO Kundalini meditace pravidelně 2x měsíčně v Kroměříži. Aktuální termíny najdete na www.riserostlin.cz. Těší se na vás Helena Hudečková, tel. 774 436 304, helena@riserostlin.cz.
19.12.2018 OSHO Love Praha Ha Zážitkový večer s neobvyklou meditací “Gibberish”. Naučíte se techniku, kterou můžete praktikovat ve svém každodenním životě a která vás osvobodí od urputných myšlenek a emocí. Vstoupíte pak do prostoru, kde zažijete hlubokou relaxaci a osvěžující ticho.
27.12.2018 Osho ShangriLa Prožitek jednoty. 27.12.2018-1.1.2019 Lektor: Bhagat, cena: 7250
29.12.2018 OSHO Love Praha Ha Tanec – Láska – Meditace. Meditační seminář před koncem roku. Skvělá příležitost odložit vše nepotřebné a udělat prostor pro nové. OSHO aktivní a tantrické meditace pro vnitřní klid vedoucí k objevení nevyčerpatelného zdroj radosti, lásky a svobody.
31.12.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO Love Silvestr: „no East, no West, we are One“ Spolu s přáteli z jiných kultur a jiných jazyků vás zveme na oslavu. Ochutnávka OSHO meditativních terapií, meditace: Kundaliní, Večerní setkání s Oshem, Půlnoční most. A spousta muziky, tance, sdílení.
03.01.2019 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
24.01.2019 Osho ShangriLa Esence lásky. 24.-27.1. Lektor: Bhagat, cena: 4750
14.02.2019 Indie Neuvěřitelná Indie. Zveme vás na cestu za poznáním sebe a poznáním kousku Indie, místa, kde se meditace stávají běžnou součástí každodenního života. Cestou vás provede Sandipa a zavede vás do prostoru mimo veškerá očekávání. V Indii je možnéfakt cokoli.
19.02.2019 Osho ShangriLa Umění zemřít. 19.-24.2. Lektor: Bhagat, cena: 7400
28.02.2019 Osho ShangriLa Oceánská matka. 28.2.-3.3. Lektor: Sananda, cena: 4950
08.03.2019 Praha Poznejte esenci a prohlubte své znalosti OSHO meditací a získejte jistotu v jejich vedení na výcviku se senior trenérkou Vatayanou (Puna). Naučíte se také jak být s lidmi v přítomnosti, komunikovat jasně a ze srdce, jak jít hlouběji a odpovídat na otázky.
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce