Ma Dhyan Amiyo: Co to znamená uchovat Osha ve 24 karátové ryzosti?

God 20.10.2001
Přeloženo z anglického webzinu Osho Pulse

Co to znamená uchovat Osha ve 24 karátové ryzosti? Tato otázka mi poslední dobou vrtala hlavou - zejména po rozhovoru s členem Vnitřního Kruhu Swami Satya Vedant-em, právě na toto téma.

Nikdy jsem nesnášela autoritu. Vždy jsem věřila, že si věci dělám podle sebe. Vždy mě vytáčelo, když mi lidé říkali co mám psát, jak mám myslet, jak se mám vyjadřovat. A najednou se sám ocitám v situaci, kdy jsem obviňována, že dělám to samé ostatním. Hmmm. Zajímavé.

Tak co s tím? Co mám dělat?

Při řízení Oshova centra a při redigování časopisu, se s touto otázkou setkávám zas a zas: Co s ostatními mistry? Co s jinými tradicemi? Někdo se chce zmínit v tomto časopise o novém mistrovi. Někdo jiný zase chce, aby samozvaný osvícený mistr jiné tradice uspořádal satsang v tomto domě, v Osho Samarhoa Meditation Centre.

Co s tím?

Když někdo chce popsat novou cestu na těchto stránkách, anebo si posedět s novým mistrem v tomto domě, mé srdce říká "ne". A je to mé srdce? Může srdce vůbec někdy říci ne? Není to pouze moje kontrolující mysl, která chce potlačit úpřimné pátrání po pravdě, bez ohledu na to kam nás může zavést? Nejednám z pozice "náboženské mysli"? Bylo mi řečeno, že ano.

Když se takováto otázka objeví, nyní, když Osho již není ve svém těle, musím si ji zodpovědět sáma. Musím se podívat do svého nitra tak úpřimně jak jen jsem toho schopna, přiznat si svá vlastní omezení (která jsou ohromná) tak odvážně jak to jen jde a najít vlastní moudrost. Nyní, když už Osho není v těle, musím si důvěřovat více, než jakékoliv jiné lidské bytosti. Samozřejmě, že se pokoušela mi to říci, když byl ještě zde ve své lidské podobě.

V přímé písemné odpovědi na jednu z mých otázek jednou řekl: "Stát se Sanjásínem a být ve fyzické přítomnosti mistra je prvním krokem, ale nestačí to - pouze meditací se život stává smysluplným." Ano, to je dosti jasné. Následovala jsem jeho vedení? Ne, nenásledovala. Jako mnoho jiných lidí (jak tuším) jsem seděla zaplavena blažeností v jeho přítomnosti a nepracovala sám na sobě. A proto mne tak tvrdě zasáhl jeho odchod.

Skoro jsem to propásla. (Samozřejmě, někdy si říkám, že jsem to propásla - koho chci oklamat tím "skoro"?) V září 1989 před setkáním nově vzniklé meditaci Bratrstva Bílých Rób, Ananda nám v Budhově hale oznámila, že Osho je velice nemocný a že mu bylo minulou noc vytrženo několik zubů. "Ale dnes večer přijde," řekla. "Tak to nepropásněte."

Jak to řekla, tak mi přeběhl mráz po zádech. Moje oči zalily slzy. Najednou jsem věděla, co se děje. Osho umírá. A bylo to tady. Říkal nám, že se bude držet těla tak dlouho, jak jen to bude možné kvůli nám - ale byl stále unavenější. Blížil se ke konci svého času na zemi. Vzpomněla jsem si, jak říkal, že je potřeba se s ním hluboce spojit před tím než odejde, abychom mohli toto spojení udržet i po jeho odchodu. A najednou, v tento večer se moje ohromná nepoddajnost konečně uvolnila. Když Osho vyšel na pódium, tak křehký a přitom tak energický, zářící a plný světla, konečně jsem Ho nechala vejít.

Což mě přivádí zpět k otázce uchování Jeho přítomnosti a Jeho poselství ve 24 karátové čistotě. Jak to uděláme? Jsme schopni to udělat? Jsem toho já schopna? Já vím, že nejsem osvícená (na rozdíl od mnoha lidí, kteří jako by se líhli všude kolem), ale také vím, že jsem ochutnala něco velice vzácného. Jak Osho říká, "Můžu Vám dát tu chuť a ta chuť se potom o Vás postará." Co to znamená dovolit chuti, aby se o mne postarala? Já cítím, že pro mne to znamená uchovat tu chuť nezředěnou, nemíchat ji s ničím jiným.

Osho řekl: "Nezajímá mne pouze toto lidstvo, zajímá mne lidstvo jako takové. Uchovejte toto poselství ve 24 karátové ryzosti. A brzy budou přicházet lidé, pro které jste vytvořili chrám." Metafora s 24 karátovým zlatem je významná. 24 karátové zlato je čisté - s ničím nesmíchané. Když se nad tím zamyslím, jediné co mohu udělat je dovolit svému srdci aby mi řeklo, co se tím Osho pokoušel říci. A pro mne to znamená přesně to co řekl: uchovejte mne čistého, nemíchejte mne s jinými prvky.

Vzpomínám si jak říkal, že je lepší být na cestě s jedním mistrem. Když s ním nechcete být, fajn, jděte jinam a buďte s někým jiným. Ale nepobíhejte kolem mnoha mistrů najednou. Vzpomínám si jak říkal, že cesta s jedním mistrem je jako hledání vody pomocí jednoho vrtu. Nikdy nenajdete vodu pomocí mnoha mělkých děr.

Osho je můj mistr a jsem s ním tak úplně jak jen to dovedu. Řídím toto centrum a rediguji tento časopis abych mohla sdílet nepopsatelný záblesk podstaty. Měla jsem z Osha veliký strach, když byl ještě v těle. Byla jsem ztrnulá a nepřístupná, plná bolesti. Trvalo mi tak dlouho, než jsem si dovolila Ho cítit, že chci udělat všechno proto, abych uchovala tu chuť, kterou mi bylo nakonec dovoleno přijmout. Chci si ji pro sebe uchovat a (jestli mohu) podělit se s ostatními.

Ramakanta mne minulý rok pozvala do své Oshovi energetické školy v Kanadě, kde jsem se naučila mnoho o tom, jak tyto věci fungují. Naučila jsem se mnoho o tom jak energie uniká a jak se uchovává. V podstatě Ramakanta nám všem řekla: Jsme tady, abychom pracovali s Oshovou energií. To je druh energie, se kterou budeme pracovat. Jestli chcete pracovat s jinými energiemi, to je výborné, to je krásné, není na tom vůbec nic špatného. Ale to s čím tady pracujeme je Oshova energie. A jestliže je to pro vás nepřijatelné, můžete odejít.

Uau! Část mne si říkala: Je to dost odvážné co říká. A druhá část si myslela: Hmmmmm. To je zajímavé. Nechme se překvapit co se stane. A co se stalo bylo ohromující. Stalo se to, že jsem cítila Oshovu netělesnou přítomnost stejně silně, jako jsem toho byla schopna v Poone. Jaké požehnání, jaký dar: cítit to tak hluboce právě zde, v Kanadě, kde žiji. Tak jsem se naučila věřit tomu co zažívám v meditaci spíše než tomu co říká mysl že se stane. A co jsem se naučila během meditací v této škole bylo, abych uchovala Osha nerozředěného. A proto se o to pokouším.

To znamená uchovat tento dům, toto centrum a tento časopis pro Osha. To znamená dělat Oshovy meditace, sledovat Oshovy video záznamy, pořádat Oshovy oslavy. Osho je má velká životní láska a zůstanu ji věrná - a nezáleží na tom co si kdo myslí, včetně mne.

Komentáře

Nejsi přihlášen/-á. Komentáře tady můžou číst a přidávat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se

Chceš upozornění na Osho akce?
Pozvánky na Osho akce:
22.03.2018 Osho ShangriLa Transformace traumatu. 22.-25.3. Lektor: Mouji, cena: 5250
31.03.2018 Osho ShangriLa Satori. 31.3.-6.4. Lektor: Ganga, cena: 13550
10.04.2018 Osho ShangriLa NLP Master a hypnóza podle Ericksona pro pokročilé - výcvik. první blok 10.-15.4. Lektor: Bhagat, cena: zašleme podrobnosti na požádání
12.04.2018 Skalka 22 Od strachu k lásce: Otevření se živosti se Sugandho, přímou žačkou Osha. Tento seminář nabízí láskyplné a pečující prostředí k tomu, abychom se mohli potkat se třemi základními lidskými strachy: ze zešílení, ze smrti a strach ze sexuality.
16.04.2018 Karlovo náměstí 3 ČAS PRO LÁSKU A SAMOTU – DYNAMIKA VZTAHU se Sugandho v Praze. Ve všech našich vztazích existuje přirozená potřeba lásky a samoty. Někdy se chceme rozpustit v důvěrném vztahu s naším milovaným/milovanou, sdílet společné chvíle, uvolnit se spolu.
27.04.2018 Praha "Existuje způsob bytí, který je lehčí, volnější, ve kterém práce i hra se stanou tancem a život písní." Víkend s holandskou lektorkou Trager Mentastics, BodyMindCentering a OSHO meditací. Skrze pohyb bez námahy objevíme přirozenost a lehkost těla a mysli.
28.04.2018 Osho ShangriLa Svoboda, důvěra, vedení. 28.4.-2.5. Lektor: Bhagat, cena: 6150
08.05.2018 Osho ShangriLa Dech - zdroj živosti a celistvosti. 8.-13.5. Lektor: Bhagat, cena: 7250
02.06.2018 Osho ShangriLa Osho Born Again (znovuzrození). 2.-9.6. Lektor: Amar, cena: 6550
15.06.2018 OSHO Love Praha Ha Osho Love meditační víkend s Yatri v Orlických horách. Zažít sebe ve své skutečné energii, očištěn, rozezvučen a roztančen. Víkend plný oslavy, hlubokého ticha a proudící lásky. OSHO aktivní meditace, tantrické techniky z knihy Book of Secret, bytí spolu.
21.06.2018 OSHO Love Praha Ha OSHO No Mind: 7-denní meditativní terapie v běžném životě.Skvělá příležitost očistit mysl od nánosů každodenního života a tak vstoupit do hlubokého ticha za myslí. Je to jedna z technik, která nám umožňuje osvobodit se od závislosti na potřebě terapeuta.
zobrazit všechny pozvánky na Osho akce